Slizniačik poľný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Slizniačik poľný
Slizniačik poľný
Trieda (classis) Ulitníky Gastropoda
Podtrieda (subclassis) Pľúcnatce Pulmonata
Rad (ordo) Slimáky Stylomatophora
Čeľaď (familia) Slizniačikovité Agriolimacidae
Rod (genus) Deroceras
Druh (species) Slizniačik poľný
D. agreste
Vedecký názov
Deroceras agreste
Linné, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Slizniačik poľný (lat. Deroceras agreste) je druh slimáka z čeľade slizniačikovité (Agriolimacidae).

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Je to malý slimák na chrbte s vápennou platničkou; telo má podlhovasté, vretenovité, dlhé 40 - 60 mm, široké okolo 5 mm, hnedastej alebo sivej farby. Podobne ako ostatné slimáky, pohybuje sa pomocou plochého, silne vyvinutého chodidla.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Prezimujú najmä vajíčka, ale aj pohlavne dospelé i nedospelé jedince, a to v horných vrstvách pôdy, pod hrudkami alebo zvyškami rastlín. Na jar sa z vajíčok liahnu mladé slimáky, ktoré v noci obžierajú kultúrne rastliny i burinu. Cez deň sa skrývajú na vlhkých miestach, pod hrudkami zeme, kameňmi a pod. Slizniak kladie vajíčka do pôdy v kopách po 20 - 30 kusoch, spolu okolo 250 vajíčok. Obdobie kladenia vajíčok je dlhé, takže v čase vegetácie sa môžeme stretnúť s rozličnými vývojovými štádiami tohto slimáka. Celkový vývoj slizniačika trvá 20 - 35 dní, čo závisí od vlhkosti prostredia a od teplotných pomerov. Na pozemkoch s pestovanou zeleninou v blízkosti lúk, parkov a stromovej výsadby sa často vyskytuje slizovec záhradný (Arion hortensis), ktorý poškodzuje rastliny podobne ako slizniačik poľný.

Škodca[upraviť | upraviť zdroj]

U nás sa vyskytuje všade; v niektorých rokoch spôsobuje značné škody. V čase vegetácie, najmä na jeseň, môžeme na mnohých kultúrnych rastlinách pozorovať listy s vyhryzenými dierkami, na okrajoch ktorých vidieť stopy po ohrýzaní. Tieto dierky majú obyčajne hranaté kontúry. Na poškodených rastlinách vidieť lesklý zaschnutý sliz zanechaný slimákom, ktorý v noci obžieral rastlinu. Zo zeleniny škodca najčastejšie napáda kapustovité a fazuľu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • A.Studziňski, F.Kagan, Z. Sosna - Atlas chorôb a škodcov zeleniny