SpaceX

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) je americká firma prevadzkujúca komerčné lety do kozmického priestoru. Firma bola založená Elon Muskom v roku 2002. Cieľom spoločnosti je znížiť náklady na kozmické lety na jednu desatinu. Firma má sídlo v El Segundo, Kalifornia, USA. Ku koncu roka 2008 mala spoločnosť okolo 600 zamestnancov. Spoločnosť vyvíja raketové nosiče Falcon 1 a Falcon 9 a kozmickú loď Dragon.

28. októbra 2008, pri 4. skúšobnom lete, spoločnosť úspešne vypustila kozmickú raketu Falcon 1, ktorá na obežnú dráhu umiestnila 165 kg ťažkú maketu umelej družice. Spoločnosť sa tak stala historicky prvým súkromným subjektom, ktorý z rýdzo privátnych zdrojov vyvinul raketu na kvapalné pohonné látky a úspešne s ňou dosiahol obežnú dráhu Zeme.

Montáž rakety Falcon 1

18. augusta 2006 spoločnosť v rámci iniciatívy COTS získala kontrakt pre americkú vesmírnu agentúru NASA. V rámci tohto kontraktu bude spoločnosti poskytnutá dotácia vo výške až 278 mil $ na vývoj a demonštračné lety kozmického dopravného systému zloženého z rakety Falcon 9 a lode Dragon. Tento systém má zabezpečiť alternatívnu dopravu nákladu a prípadne aj posádok k stanici ISS po roku 2010, kedy bude definitívne ukončená prevádzka amerických raketoplánov. 23. decembra 2008 spoločnosť oznámila, že vyhrala kontrakt CRS (Commercial Resupply Services) v hodnote 1,6 mld $ pre financovanie 12 dopravných letov k stanici ISS po roku 2010.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku SpaceX na českej Wikipédii.