Tekvica veľkoplodá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tekvica veľkoplodá
Tekvica veľkoplodá
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Plantae, Vegetabilia
Oddelenie Magnóliorasty Magnoliophyta
Trieda (classis) Dvojklíčnolistové Magnoliopsida
Rad (ordo) Tekvicotvaré Cucurbitales
Čeľaď (familia) Tekvicovité Cucurbitaceae
Rod (genus) Tekvica Cucurbita
Druh (species) Tekvica veľkoplodá Cucurbita maxima
Vedecký názov
Cucurbita maxima
Duchense, 1786

Tekvica veľkoplodá (lat. Cucurbita maxima) je jednoročná kultúrna rastlina z čeľade tekvicovité (Cucurbitaceae). Pochádza z Ameriky, kde bola pestovaná Inkami.

Výzor[upraviť | upraviť zdroj]

Tekvica veľkoplodá

Má plazivú byľ, ktorá dorastá do dĺžky až 10 m a vytvára úchytné korene. Listy srdcovitého tvaru striedavo vyrastajú, je to jednodomá rastlina. Žlté až oranžové kvety rastú na stopkách. Samčie kvety sú v pazušných zväzočkovitých súkvetiach, samičie rastú jednotlivo. Rastlina je citlivá na mráz, pri teplote nižšej ako 0 °C zomiera. Plodom je bobuľa rôzneho tvaru a farby, dosahuje hmotnosť približne 34 kg, zriedkavo až 400 kg (odroda 'Atlantic Giant').

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tekvicové pole

Tekvica veľkoplodá je pôvodom zo Západnej hemisféry, odkiaľ sa rozšírila a dnes sa pestuje aj v Európe, Ázii, Austrálii a na Novom Zélande. Najväčšími producentmi sú USA, Mexiko, India a Čína. Ročne sa v USA vypestuje až 1,5 milióna ton.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tekvica veľkoplodá má rozsiahle využitie. V poľnohospodárstve sa používa ako krmovina, na výrobu oleja zo semien a rôznych jedál a pod. Na Halloween sa tradične pripravujú vyrezávané tekvice.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]