Ulster

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ulster
(ír. Uladh)
Provincia Ulster
Flag of Ulster.svg
Vlajka
Štáty Írsko Írsko,  Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Hlavné mesto Belfast
Rozloha 21 882 km² (2 188 200 ha)
Obyvateľstvo 2 106 296 (2009)
Hustota 96,26 obyv./km²
Ulster locator map.svg

Ulster (ír. Uladh) je historická provincia (jedna zo štyroch írskych provincií) na severovýchode Írska. Väčšia časť Ulsteru je ako Severné Írsko súčasťou Spojeného kráľovstva, menšia časť patrí k Írskej republike. Toto rozdelenie Ulsteru pochádza z roku 1920 a od roku 1922 je rozdelené medzinárodnou hranicou. Napriek tomu väčšina ľudí vraví Severnému Írsku Ulster.

Grófstva[upraviť | upraviť zdroj]

Z deviatich historických ulsterských grófstiev ich k Severnému Írsku patrí šesť, Antrim (Aontroim), Armagh (Ard Mhacha), Down (An Dún), Fermanagh (Fear Manáchy), Londonderry (Doire) a Tyrone (TIR Eoghain). Írski nacionalisti na oboch stranách hranice o nich často hovoria ako o Šiestich grófstvach (Na Sé Condaetha), zatiaľ čo probritskí unionisti dávajú prednosť výrazom Ulster alebo Provincia (the Province). Zostávajúce tri grófstva, Cavan (An Cabhán), Donegal (Dún na nGall / Tir Chonaill) a Monaghan (Muineachán) sú časťou Írskej republiky.

Najhustejšie osídlenie je na východe, polovica obyvateľov provincie žije v grófstvach Antrim a Down. Najväčším mestom Ulsteri je Belfast (Beal Feirste).

Jazyk[upraviť | upraviť zdroj]

Takmer výhradným jazykom bežnej komunikácie v Ulsteri je angličtina, len v odľahlých častiach grófstve Donegal sa stále hovorí írsky.

Prírodne pomery[upraviť | upraviť zdroj]

K prírodným pozoruhodnostiam Ulsteri patrí Lough Neagh, najväčšie jazero Írska a celých Britských ostrovov, morské útesy Slieve League, druhé najvyššie v Európe alebo stĺpovité čadičové útvary Giant’s Causeway, ktoré sú zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Školstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Severné Írsko (Ulster) má dve univerzity. Staršia, založená pod menom Queen 's College v roku 1845, sa stala univerzitou v 1908. To znamená, že QUB (Queen 's University Belfast) je druhou najstaršou univerzitou Írskeho ostrova (po Trinity College v Dubline, ktorá bola založená roku 1592). Ulster má tiež jednu z najmladších univerzít University of Ulster, teda Ulsterskou univerzitu. Jej založenie a umiestnenie v blízkosti protestantského mesta Coleraine údajne prispelo k občianskym nepokojom od roku 1968. Katolícka menšina ju chcela umiestniť v druhom najväčšom meste provincie – Derry, kde už existovala Magee College, ktorá sa stala len malou časťou tejto novej univerzity.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ulster na českej Wikipédii.