Wayne Gretzky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Wayne Gretzky

Gretzky aug2001 cropped.jpg
Narodenie 26. január 1961 (54 rokov),
Brantford, Ontário
Prezývka „The Great One“
Pozícia center
Streľba ľavou rukou
Výška a váha 183 cm, 84 kg
Bývalé tímy WHA
 Indianapolis Racers
 Edmonton Oilers
NHL
 Edmonton Oilers
 Los Angeles Kings
 St. Louis Blues
 New York Rangers
Aktívna činnosť 1978 – 1999
Sieň slávy: od roku 1999
Pozri aj Športový portál

Wayne Gretzky, celým menom Wayne Douglas Gretzky (* 26. január 1961, Brantford, Ontário, Kanada) je bývalý kanadský profesionálny hokejista.

Profesionálnym hokejistom sa stal vo veku 17 rokov. Štyrikrát vyhral na konci 80. rokov Stanley Cup s tímom Edmonton Oilers. V 15. sezónach NHL presiahol 100 bodovú hranicu. V NHL odohral 20 sezón v rokoch 1979-1999 v drese 4 tímov. Gretzkeho, ktorý má prezývku "The Great One", považujú za najlepšieho hokejistu všetkých čias. Číslo s ktorým hrával, 99, je jediné číslo pre hokejistu, ktoré je vyradené z nosenia v celej NHL.

Je jediným hráčom NHL, ktorý dokázal dosiahnuť hranicu 200 bodov v jednej sezóne - podarilo sa mu to štyrikrát. Okrem toho má viac ako 100 bodov v 16 profesionálnych sezónach - štrnásť z nich idúcich po sebe. V roku 1999 bol držiteľom 61 NHL rekordov - 40 rekordov v základnej časti, 15 v playoff a 6 v All-Star. Od roku 2009 je držiteľom 60 rekordov.

Narodil sa a vyrastal v Brantforde, na juhozápade kanadskej provincie Ontário, na svojich zručnostiach pracoval na klzisku pri dome a pravidelne hrával hokej na vyššej úrovni od jeho rovesníkov. Napriek jeho nevýraznej postave, jeho sila, rýchlosť, inteligencia a čítanie hry boli bezkonkurenčné. Dokázal sa uhýbať zrážkam s inými hráčmi a dokázal presne predvídať kde puk pôjde a spraviť správny pohyb v správny čas. Gretzky sa stal známym aj jeho prácou za súperovou bránkou, túto časť klziska prezývali "Gretzky's office" - "Gretzkeho pracovňa".

V roku 1978 podpísal zmluvu s Indianapolis Racers z World Hockey Association (WHA), kde krátko hrával než bol vymenený do Edmonton Oilers. Keď bola WHA zrušená, Oilers sa pridali do NHL, kde jeho bodové rekordy priviedli tím k štyrom Stanley Cupom. Jeho výmena do Los Angeles Kings dňa 9. augusta 1988 mala vplyv na výkon tímu a nakoniec ho doviedol až do finále Stanley Cup 1993 a zaslúžil sa za spopularizovanie hokeja v Kalifornii. Gretzky hral krátko aj za St. Louis Blues predtým ako ukončil svoju kariéru s New York Rangers. Je držiteľom deviatich Hart Trophies za najužitočnejšieho hráča, desiatich Art Ross Trophies za najviac bodov sezóne, dvoch Conn Smythe Trophies za najužitočnejšieho hráča v playoff a piatich Ted Lindsay Awards za najvýraznejšieho hráča zvoleného samotnými hráčmi. Vyhral Lady Byng Trophy pre športové správanie, vystupovanie a častému vyjadrovaniu sa proti bitkám v hokeji.

Po jeho odchode do dôchodku v roku 1999 bol ihneď uvedený do Hokejovej siene slávy (Hockey Hall of Fame), čo z neho spravilo jediného hráča, ktorý čakal na uvedenie takú krátku dobu. NHL vylúčila jeho dres s číslom 99 a stal sa jediným hráčom, ktorému bola uvedená takáto pocta. Bol jedným zo šiestich hráčov zvolených do Centennial All-Star Team. Gretzky sa stal jedným z trénerov kanadského hokejového mužstva počas ZOH 2002, kde vyhrali zlatú medailu. V roku 2000 sa stal jedným z vlastníkov Phoenix Coyotes a po výluke NHL v rokoch 2004–2005 sa stal hlavným trénerom tímu. V roku 2004 bol uvedený do siene slávy Ontária. V septembri 2009 počas tímového bankrotu, Gretzky rezignoval z postu trénera a vzdal sa vlastníctva tímu.

Skoršie roky[upraviť | upraviť zdroj]

Wayne sa narodil 16. januára 1961 Phyllis a Walterovi Gretzkym, ktorí sa vzali v roku 1960 a žili v byte v Brantforde, kde Walter pracoval pre Bell Telephone Canada. Rodina sa presťahovala na Varadi Avenue v Brantforde, sedem mesiacov potom, čo sa Wayne narodil, čiastočne pretože záhrada bola dosť rovná na to, aby sa každú zimu na nej urobilo klzisko. Wayne vyrastal so sestrou Kim a bratmi Keithom, Glenom a Brentom. Rodina pravidelne chodievala na Tonyho a Marynu farmu a spolu pozerali Hockey Night in Canada. Na tejto farme sa Wayne prvý krát korčuľoval vo veku 2 rokov a 10 mesiacov.

Gretzkeho prvé korčule.

Walter učil Wayna, Keitha, Brenta, Glena a ich priateľov hokej na klzisku prezývaného "Wally Coliseum", ktoré vytvoril na záhrade ich domu. Tréningy zahŕňali korčuľovanie okolo fľaší a konzerv a dal im radu "korčuľovať tam, kde puk smeruje, nie tam kde bol." Wayne bol zázrak s mimoriadnými schopnosťami, ktorého ho robili cieľom žiarlivých rodičov.

Wayne ako 6 ročný hral za svoj prvý tím pre desaťročných, kde hral na úrovni vyššie nad jeho rovesníkmi. Jeho prvý tréner, Dick Martin, povedal, že Wayne pracuje lepšie s pukom ako desaťroční. Dres pre desaťročných bol Waynovi veľmi veľký, tak si ho zvykol zastrkávať do nohavíc na pravej strane. Toto robil aj počas svojej NHL kariéry.

Vo veku 10 rokov nastrieľal neuveriteľných 378 gólov a 139 asistencí len v jednej sezóne v drese Brantford Nadrofsky Steelers. Jeho hra zaujala médiá z jeho rodného mesta Brantford. Do svojich 13 rokov nastrieľal vyše 1 000 gólov. Jeho hra prilákala značnú negatívnu pozornosť rodičov ostatných hráčov, vrátane jeho spoluhráčov a často bol vypískaný. Podľa Waltera bol vypískaný aj na "Brantford Day" v Toronto Maple Leaf Gardens vo februári 1975.

Keď mal Wayne 14, jeho rodina sa kvôli nemu rozhodla presťahovať do Toronta, kde mal hrať hokej, z časti pre jeho budúcu kariéru a z časti aby odstránili nepríjemný tlak, ktorému musel čeliť v jeho rodnom meste. Wayne hral za Toronto Nationals. Získal ocenenie za Nováčika Roka v Metro Junior B Hockey League počas sezóny 1975/76 so 60 bodmi v 28 zápasoch. Nasledujúci rok, ako 15 ročný mal 72 bodov v 32 zápasoch s rovnakým tímom. V tomto roku hral aj tri zápasy s tímom Peterborough Petes v Ontario Hockey Association ako náhrada za zraneného hráča. Napriek jeho malému vzrastu a mladému veku zaujal skautov svojimi schopnosťami. Okrem toho, podpísal svojho prvého agenta, Boba Behnkeho.

Napriek jeho ofenzívnym štatistikám, dva tímy ho obišli v 1977 OMJHL Midget Draft šestnásťročných. [Oshawa Generals]] si vybrala Toma McCartyho a [Niagara Falls Flyers]] si vybrali Steva Petersa v druhom kole. V treťom kole [Sault Ste. Marie Greyhounds]] si vybrali Wayna. Po prvý krát obliekal dres s číslom 99 v tíme Greyhounds. Najprv chcel číslo 9 - ako jeho vzor Gordie Howe - ale to už nosil jeho spoluhráč Brian Gualazzi. Na návrh jeho trénera Muzza MacPhersona začal nosiť číslo 99.

V jeho 16 rokoch počas jeho jediného roku v OMJHL Wayne prekonal rekord v bodovaní QMJHL, vyhral ocenenie Rookie of the Year a Most Sportsmanlike.

World Hockey Association[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1978 World Hockey Association (WHA) liga súťažila s NHL. V NHL sa nedovoľovalo podpísanie zmluvy s hráčom, ktorý má menej ako 20 rokov, ale WHA takéto pravidlo nemala. Niekoľko WHA tímov sa o Gretzkeho zaujímalo - najmä Indianapolis Racers a Birmingham Bulls. Majiteľ Birmingham Bulls, John F. Bassett chcel čeliť NHL tým, že bude podpisovať zmluvy s čo najviac mladými a perspektívnymi hviezdami ako je možné a keď uvidel Gretzkeho, zdal sa mu ako najperspektívnejší mladík. Ale bol to majiteľ Racers Nelson Skalbania, kto s len sedemnásťročným Gretzkym podpísal zmluvu 12. júna 1978 na sedem rokov vo výške kontraktu 1,75 milióna $. Wayne strelil svoj prvý profesionálny gól proti Davovi Drydenovi z Edmonton Oilers v jeho piatom zápase a druhý gól o štyri sekundy neskôr. Skalbania chcel podpísať zmluvu s Gretzkym viacej ako s akýmkoľvek iným hráčom, lebo vedel, že dohody o prestupe niekoľkých tímov WHA do NHL boli v príprave. Tiež vedel, že Racers k týmto tímom nepatria a dúfal, že Racers sa budú držať dovtedy dokým nebudú vyberať náhradu škody od ostatných WHA tímov, keď sa WHA zruší ako aj financie získané z predaja mladej hviezdy.

Wayne hral len osem zápasov s Indianapolis. Racers strácali 40 000 $ za zápas. Skalbania povedal Gretzkemu, že bude vymenený a bude si vyberať medzi Edmonton Oilers a Winnipeg Jets. Vďaka rade jeho agenta si Wayne vybral Oilers, ale výmena nebol taká jednoduchá. Druhého novembra nastúpili do súkromného lietadla Gretzky, brankár Eddie Mio a útočník Peter Driscoll nevediac, kde pristanú a ktorí tím doplnia. Skalbania pracoval na dohode. Skalbania navrhol majiteľovi Jets Michaelovi Gobutymu stávku. Navrhol hrať hru backgammon, ak by Gobuty vyhral získal by Gretzkeho a ak by prehral musel by dať Skalbaniovi podiel na Jets. Gobuty návrh odmietol a hráči pristáli v Edmontone. Mio zaplatil účet za let jeho kreditnou kartou vo výške 4 000 $. Skalbania predal Gretzkeho, Mia a Driscolla svojmu bývalému partnerovi a neskôr vlasníkovi Oilers Petrovi Pocklingtonovi. Aj keď oznámená cena bola 850 000 $, Pocklington v skutočnosti zaplatil 700 000 $. Táto suma nebola dostatočná aby udržala Racers pred bankrotom, zbankrotovali v decembri.

Na svoje 18. narodeniny, 26.1.1976, Wayne podpísal s Pocklingtonom 10- ročný kontrakt (najdlhší kontrakt v histórii hokeja) na 3 milióna $ s možnosťou kontraktu na ďalších 10 rokov.