Wayne Gretzky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Wayne Gretzky

Gretzky aug2001 cropped.jpg
Narodenie 26. január 1961 (54 rokov),
Brantford, Ontário
Prezývka „The Great One“
Pozícia center
Streľba ľavou rukou
Výška a váha 183 cm, 84 kg
Bývalé tímy WHA
 Indianapolis Racers
 Edmonton Oilers
NHL
 Edmonton Oilers
 Los Angeles Kings
 St. Louis Blues
 New York Rangers
Aktívna činnosť 1978 – 1999
Sieň slávy: od roku 1999
Pozri aj Športový portál

Wayne Gretzky celým menom Wayne Douglas Gretzky (* 26. január 1961, Brantford, Ontário, Kanada) je bývalý kanadský profesionálny hokejista.

Profesionálnym hokejistom sa stal vo veku 17 rokov. Štyrikrát vyhral na konci 80. rokov Stanley Cup s tímom Edmonton Oilers. V 15. sezónach NHL presiahol 100 bodovú hranicu. V NHL odohral 20 sezón v rokoch 1979-1999 v drese 4 tímov. Gretzkeho, ktorý má prezývku "The Great One", považujú za najlepšieho hokejistu všetkých čias. Číslo s ktorým hrával, 99, je jediné číslo pre hokejistu, ktoré je vyradené z nosenia v celej NHL.

Je jediným hráčom NHL, ktorý dokázal dosiahnuť hranicu 200 bodov v jednej sezóne - podarilo sa mu to štyrikrát. Okrem toho má viac ako 100 bodov v 16 profesionálnych sezónach - štrnásť z nich idúcich po sebe. V roku 1999 bol držiteľom 61 NHL rekordov - 40 rekordov v základnej časti, 15 v playoff a 6 v All-Star. Od roku 2009 je držiteľom 60 rekordov.

Narodil sa a vyrastal v Brantforde, na juhozápade kanadskej provincie Ontário, na svojich zručnostiach pracoval na klzisku pri dome a pravidelne hrával hokej na vyššej úrovni od jeho rovesníkov. Napriek jeho nevýraznej postave, jeho sila, rýchlosť, inteligencia a čítanie hry boli bezkonkurenčné. Dokázal sa uhýbať zrážkam s inými hráčmi a dokázal presne predvídať kde puk pôjde a spraviť správny pohyb v správny čas. Gretzky sa stal známym aj jeho prácou za súperovou bránkou, túto časť klziska prezývali "Gretzky's office" - "Gretzkeho pracovňa".

V roku 1978 podpísal zmluvu s Indianapolis Racers z World Hockey Association (WHA), kde krátko hrával než bol vymenený do Edmonton Oilers. Keď bola WHA zrušená, Oilers sa pridali do NHL, kde jeho bodové rekordy priviedli tím k štyrom Stanley Cupom. Jeho výmena do Los Angeles Kings dňa 9. augusta 1988 mala vplyv na výkon tímu a nakoniec ho doviedol až do finále Stanley Cup 1993 a zaslúžil sa za spopularizovanie hokeja v Kalifornii. Gretzky hral krátko aj za St. Louis Blues predtým ako ukončil svoju kariéru s New York Rangers. Je držiteľom deviatich Hart Trophies za najužitočnejšieho hráča, desiatich Art Ross Trophies za najviac bodov sezóne, dvoch Conn Smythe Trophies za najužitočnejšieho hráča v playoff a piatich Ted Lindsay Awards za najvýraznejšieho hráča zvoleného samotnými hráčmi. Vyhral Lady Byng Trophy pre športové správanie, vystupovanie a častému vyjadrovaniu sa proti bitkám v hokeji.

Po jeho odchode do dôchodku v roku 1999 bol ihneď uvedený do Hokejovej siene slávy (Hockey Hall of Fame), čo z neho spravilo jediného hráča, ktorý čakal na uvedenie takú krátku dobu. NHL vylúčila jeho dres s číslom 99 a stal sa jediným hráčom, ktorému bola uvedená takáto pocta. Bol jedným zo šiestich hráčov zvolených do Centennial All-Star Team. Gretzky sa stal jedným z trénerov kanadského hokejového mužstva počas ZOH 2002, kde vyhrali zlatú medailu. V roku 2000 sa stal jedným z vlastníkov Phoenix Coyotes a po výluke NHL v rokoch 2004–2005 sa stal hlavným trénerom tímu. V roku 2004 bol uvedený do siene slávy Ontária. V septembri 2009 počas tímového bankrotu, Gretzky rezignoval z postu trénera a vzdal sa vlastníctva tímu.

Skoršie roky[upraviť | upraviť zdroj]

Wayne sa narodil 16. januára 1961 Phyllis a Walterovi Gretzkym, ktorí sa vzali v roku 1960 a žili v byte v Brantforde, kde Walter pracoval pre Bell Telephone Canada. Rodina sa presťahovala na Varadi Avenue v Brantforde, sedem mesiacov potom, čo sa Wayne narodil, čiastočne pretože záhrada bola dosť rovná na to, aby sa každú zimu na nej urobilo klzisko. Wayne vyrastal so sestrou Kim a bratmi Keithom, Glenom a Brentom. Rodina pravidelne chodievala na Tonyho a Marynu farmu a spolu pozerali Hockey Night in Canada. Na tejto farme sa Wayne prvýkrát korčuľoval vo veku 2 rokov a 10 mesiacov.

Gretzkeho prvé korčule.

Walter učil Wayna, Keitha, Brenta, Glena a ich priateľov hokej na klzisku prezývaného "Wally Coliseum", ktoré vytvoril na záhrade ich domu. Tréningy zahŕňali korčuľovanie okolo fľaší a konzerv a dal im radu "korčuľovať tam, kde puk smeruje, nie tam kde bol." Wayne bol zázrak s mimoriadnými schopnosťami, ktorého ho robili cieľom žiarlivých rodičov.

Wayne ako 6 ročný hral za svoj prvý tím pre desaťročných, kde hral na úrovni vyššie nad jeho rovesníkmi. Jeho prvý tréner, Dick Martin, povedal, že Wayne pracuje lepšie s pukom ako desaťroční. Dres pre desaťročných bol Waynovi veľmi veľký, tak si ho zvykol zastrkávať do nohavíc na pravej strane. Toto robil aj počas svojej NHL kariéry.

Vo veku 10 rokov nastrieľal neuveriteľných 378 gólov a 139 asistencí len v jednej sezóne v drese Brantford Nadrofsky Steelers. Jeho hra zaujala médiá z jeho rodného mesta Brantford. Do svojich 13 rokov nastrieľal vyše 1 000 gólov. Jeho hra prilákala značnú negatívnu pozornosť rodičov ostatných hráčov, vrátane jeho spoluhráčov a často bol vypískaný. Podľa Waltera bol vypískaný aj na "Brantford Day" v Toronto Maple Leaf Gardens vo februári 1975.

Keď mal Wayne 14, jeho rodina sa kvôli nemu rozhodla presťahovať do Toronta, kde mal hrať hokej, z časti pre jeho budúcu kariéru a z časti aby odstránili nepríjemný tlak, ktorému musel čeliť v jeho rodnom meste. Wayne hral za Toronto Nationals. Získal ocenenie za Nováčika Roka v Metro Junior B Hockey League počas sezóny 1975/76 so 60 bodmi v 28 zápasoch. Nasledujúci rok, ako 15 ročný mal 72 bodov v 32 zápasoch s rovnakým tímom. V tomto roku hral aj tri zápasy s tímom Peterborough Petes v Ontario Hockey Association ako náhrada za zraneného hráča. Napriek jeho malému vzrastu a mladému veku zaujal skautov svojimi schopnosťami. Okrem toho, podpísal svojho prvého agenta, Boba Behnkeho.

Napriek jeho ofenzívnym štatistikám, dva tímy ho obišli v 1977 OMJHL Midget Draft šestnásťročných. [Oshawa Generals]] si vybrala Toma McCartyho a [Niagara Falls Flyers]] si vybrali Steva Petersa v druhom kole. V treťom kole [Sault Ste. Marie Greyhounds]] si vybrali Wayna. Po prvýkrát obliekal dres s číslom 99 v tíme Greyhounds. Najprv chcel číslo 9 - ako jeho vzor Gordie Howe - ale to už nosil jeho spoluhráč Brian Gualazzi. Na návrh jeho trénera Muzza MacPhersona začal nosiť číslo 99.

V jeho 16 rokoch počas jeho jediného roku v OMJHL Wayne prekonal rekord v bodovaní QMJHL, vyhral ocenenie Rookie of the Year a Most Sportsmanlike.

World Hockey Association[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1978 World Hockey Association (WHA) liga súťažila s NHL. V NHL sa nedovoľovalo podpísanie zmluvy s hráčom, ktorý má menej ako 20 rokov, ale WHA takéto pravidlo nemala. Niekoľko WHA tímov sa o Gretzkeho zaujímalo - najmä Indianapolis Racers a Birmingham Bulls. Majiteľ Birmingham Bulls, John F. Bassett chcel čeliť NHL tým, že bude podpisovať zmluvy s čo najviac mladými a perspektívnymi hviezdami ako je možné a keď uvidel Gretzkeho, zdal sa mu ako najperspektívnejší mladík. Ale bol to majiteľ Racers Nelson Skalbania, kto s len sedemnásťročným Gretzkym podpísal zmluvu 12. júna 1978 na sedem rokov vo výške kontraktu 1,75 milióna $. Wayne strelil svoj prvý profesionálny gól proti Davovi Drydenovi z Edmonton Oilers v jeho piatom zápase a druhý gól o štyri sekundy neskôr. Skalbania chcel podpísať zmluvu s Gretzkym viacej ako s akýmkoľvek iným hráčom, lebo vedel, že dohody o prestupe niekoľkých tímov WHA do NHL boli v príprave. Tiež vedel, že Racers k týmto tímom nepatria a dúfal, že Racers sa budú držať dovtedy dokým nebudú vyberať náhradu škody od ostatných WHA tímov, keď sa WHA zruší ako aj financie získané z predaja mladej hviezdy.

Wayne hral len osem zápasov s Indianapolis. Racers strácali 40 000 $ za zápas. Skalbania povedal Gretzkemu, že bude vymenený a bude si vyberať medzi Edmonton Oilers a Winnipeg Jets. Vďaka rade jeho agenta si Wayne vybral Oilers, ale výmena nebol taká jednoduchá. Druhého novembra nastúpili do súkromného lietadla Gretzky, brankár Eddie Mio a útočník Peter Driscoll nevediac, kde pristanú a ktorí tím doplnia. Skalbania pracoval na dohode. Skalbania navrhol majiteľovi Jets Michaelovi Gobutymu stávku. Navrhol hrať hru backgammon, ak by Gobuty vyhral získal by Gretzkeho a ak by prehral musel by dať Skalbaniovi podiel na Jets. Gobuty návrh odmietol a hráči pristáli v Edmontone. Mio zaplatil účet za let jeho kreditnou kartou vo výške 4 000 $. Skalbania predal Gretzkeho, Mia a Driscolla svojmu bývalému partnerovi a neskôr vlasníkovi Oilers Petrovi Pocklingtonovi. Aj keď oznámená cena bola 850 000 $, Pocklington v skutočnosti zaplatil 700 000 $. Táto suma nebola dostatočná aby udržala Racers pred bankrotom, zbankrotovali v decembri.

Na svoje 18. narodeniny, 26.1.1976, Wayne podpísal s Pocklingtonom 10- ročný kontrakt (najdlhší kontrakt v histórii hokeja) na 3 milióna $ s možnosťou kontraktu na ďalších 10 rokov.

Gretzky skončil sezónu ako tretí so 110 bodmi za Robbiem Ftorekom a Réalom Cloutierom. Gretzky bol nominovaný na Lou Kaplan Trophy ako nováčik roka a pomohol Oilers dostať sa do prvého kola play-off. Oilers sa dostali až do Avco World Trophy finále, kde podľahli Winnipeg Jets v šiestich zápasoch. Bol to jediný Gretzkeho rok vo WHA, pretože WHA bola nasledujúcu sezónu zrušená.

NHL kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Edmonton Oilers (1979–1988)[upraviť | upraviť zdroj]

Potom ako sa v roku 1979 WHA zrušila, Edmonton Oilers a ďalšie tri tímy pridali do NHL. Podľa zmluvy Oilers a ďalšie tímy z WHA, ktoré zotrvali, mali dostať dvoch brankárov a dvoch korčuliarov z tímov NHL. Za normálnych okolností by bol Gretzky z Oilers odstránený a zaradený do 1979 NHL Entry Draft, ale jeho kontrakt tomu zabránil.

Gretzkeho úspechy z WHA sa preniesli aj do NHL, aj napriek kritike o jeho zotrvačnosti vo väčšej, tvrdšej a talentovanejšej lige.

V jeho prvej NHL sezóne 1979–80 bol ocenený Hart Memorial Trophy (prvú z ôsmych v rade) ako najužitočnejší hráč ligy a viedol v bodovacej tabuľke s 137 bodmi spolu s Marcelom Dionnom. Hoci Gretzky hral len 79 zápasov, Dionne odohral 80 a bol ocenený Art Ross Trophy, pretože strelil viac gólov (53 vs. 51). Gretzky sa stal najmladším hráčom, ktorý strelil viac ako 50 gólov, ale nemal nárok na Calder Memorial Trophy pre najlepšieho nováčika NHL, kvôli jeho predchádzajúcej sezóne vo WHA. Calder Memorial Trophy bola udelená obrancovi z Boston Bruins Rayovi Bourquemu.

V nasledujúcej sezóne Gretzky vyhral Art Ross (prvú zo siedmych za sebou) za 164 bodov, kedy prekonal rekord Bobbyho Orra za asistencie (102) a Phila Esposita za body počas sezóny (152). Po druhý raz za sebou vyhral Hart Trophy. V jeho prvom play-off zápase v roku 1981 proti Montreal Canadiens si zapísal 5 asistencií. Toto bol rekord za jeden play-off zápas.

Počas 1981–82 sezóny prekonal rekord 50 gólov za 50 zápasov, ktorý nebol prekonaný 35 rokov. Tento rekord držal Maurice "Rocket" Richard. Gretzky rekord prekonal len za 39 zápasov. Jeho päťdesiaty gól strelil 30. decembra 1981 proti Philadelphia Flyers a bol to jeho piaty gól za zápas. Zápas skončil 7:5. Neskôr počas tejto sezóny Gretzky prelomil 24. februára 1982 Espositov rekord za najviac gólov počas sezóny (76) a pomohol zdolať Buffalo Sabres 6:3. Gretzky ukončil sezónu 1981-82 s 92 gólmi, 120 asistenciami a 212 bodmi za 80 zápasov a stal sa tak jediným hráčom NHL, ktorý prelomil hranicu 200 bodov. Tento rok sa stal prvým hokejistom a Kanaďanom zvoleným za mužského atléta roka ( Associated Press Male Athlete of the Year ). Taktiež bol zvolený za "Hráča roka".

Nasledujúce sezóny Gretzky prekonal vlastné rekordy za asistencie a to trikrát (125 počas 1982-83 sezóny, 135 počas 1984-85 a 163 počas 1985-86). Taktiež prekonal aj svoj bodový rekord - 215 bodov počas sezóny 1985-86. Počas jeho hrania za Oilers držal alebo prekonal 49 NHL rekordov, čo sám o sebe bol rekord.

Oilers skončili v prvom kole play-off počas ich poslednej sezóny vo WHA. Rovnaký úspech nebol okamžitý hneď po ich vstupe do NHL, ale počas štyroch sezón hrali o Stanley Cup. Oilers boli mladí, silný tím a spolu s budúcimi členmi Siene Slávy Gretzkym, Markom Messierom, Glennom Andersonom, Jarim Kurrim,Paulom Coffeyom and Grantom Fuhrom. Gretzky bol kapitánom v rokoch 1983-88. V roku 1983 sa dostali až do Stanley Cup Final, kde boli porazený New Yorkom Islanders. Nasledujúcu sezónu Oilers opäť vo finále stretávajú Islanders, ale tentokrát Oilers vyhrali Stanley Cup, ich prvý z piatich za 7 rokov.

Gretzky bol menovaný kancelárom Order of Canada 25. júna 1984 za mimoriadny prínos hokeju. Keďže táto ceremónia je vždy počas hokejovej sezóny, trvalo to 13 rokov a 7 mesiacov pokiaľ bola Gretzkemu udelená táto pocta. Stalo sa tak v roku 2009 - "za jeho pokračujúce prínosy do sveta hokeju, najmä ako najlepší hráč všetkých čias, ale aj za jeho zapojenie sa do spoločnosti ako filantrop, dobrovoľník a vzor pre mnoho mladých ľudí.

Gretzky vyhral Stanley Cup s Oilers v rokoch 1984, 1985, 1987 a 1988.

Trade[upraviť | upraviť zdroj]

Dve hodiny po tom ako Oilers vyhrali Stanley Cup v roku 1988, sa Wayne dozvedel od svojho otca, že ho Oilers plánujú vymeniť do iného tímu. Walter Gretzky to vedel už mesiace, ale tajil to pred Waynom aby ho nenahneval. Podľa Waltera, o Wayna mali záujem Los Angeles, Detroit a Vancouver, a Pocklington potreboval peniaze na jeho ostatné obchody, ktoré mu nevychádzali podľa jeho plánov. Najprv Wayne nechcel odísť z Edmontonu, ale neskôr obdržal telefonát na svojej svadobnej ceste od majiteľa Los Angeles Kings Bruca McNalla, ktorý ho požiadal o stretnutie a dohodnutie sa na zmluve. Gretzky žiadal k podpísaniu zmluvy aby sa Marty McSorley a Mike Krushelnyski stali jeho spoluhráčmi v Los Angeles. Potom ako detaily o trade boli hotové, posledná vec, ktorá zostávala ku dokončeniu tradu, bol telefonát Gretzkeho Pocklingtovi a požiadať o trade. Keď Pocklington oznámil generálnemu manažérovi a hlavnému trénerovi Glenovi Satherovi Oilers o jeho plánoch vymeniť Gretzkeho do L.A., Sather sa pokúsil zastaviť výmenu, ale keď zistil, že Gretzky bol zapojení do rokovaní, zmenil svoj názor a požadoval Luca Robitailla ako výmenu za Gretzkeho. Kings žiadosť odmietli a ponúkli Jimmyho Carsona.

9. augusta 1988 vymenili Oilers Gretzkeho spolu s McSorleym a Krushelnyskim za Carsona, Martina Gelinasa, 15 miliónov $ v hotovosti a výber v prvom kole draftu 1989. Trade nahneval Kanaďanov do tej miery, že Gretzky bol považovaný za "zradcu", že otočil chrbát svojmu adoptívnemu mestu a jeho rodnej krajine.

Pri prvom Gretzkeho zápáse proti Edmontonu po trade obdržal štvorminútové standing ovation. Aréna bola vypredaná a účasť 17 503 divákov, bolo najväčšie publikum, aké Oilers k tomuto dátumu mali. Gretzky obdržal potlesk aj pri prvom striedaní, pri prvom dotyku s pukom a dvoch asistenciách. Po zápase Gretzky využil možnosť a potvrdil svoje vlastenectvo : "Stále som hrdý Kanaďan. Nechcel som opustiť svoju krajinu. Presťahoval som sa, pretože som bol vymenený a toto je moja práca. Ale ja som Kanaďan až do špiku kostí. Dúfam, že to Kanaďania chápu."

Los Angeles Kings (1988–1996)[upraviť | upraviť zdroj]

Kings si zvolili Gretzkeho za ich asistenta kapitána. Urobil okamžitý vplyv na ľade, keď strelil svoju prvú strelu na bránku v prvom zápase základnej časti. Najpriek tomu, že Kings boli outsideri proti obhajcovi Stanley Cupu Oilers v Smythe Division semifinále, Gretzky viedol Kings k šokujúcemu rozrušeniu jeho starého tímu, k otočeniu série 3-1 na víťaznú sériu 3-4. Bol nervózny z toho, že ho v Edmontone vypískali. Po druhýkrát vo svojej kariére skončil v bodovaní druhý, ale tesne porazený víťazom bodovania Mariom Lemieuxom (nazbieral 199 bodov). V roku 1990 menovali Associated Press Gretzkeho "Mužským atlétom desaťročia".