White Place

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
White Place

Základné informácie
Pôvod Slovensko Prešov, Slovensko
Žáner(-re) Psychologický pop, alternatívny rock, avant-pop
Pôsobenie 2019 – súčasnosť
Webstránka whiteplace.eu
Členovia skupiny
Daniel Jenčo
Mário Jenčo
Stano Čorej
Lukáš Fabian

White Place je slovenská štvorčlenná kapela pôvodom z Prešova, ktorej ústrednou postavou je skladateľ a spevák Daniel Jenčo.[1] Po hudobnej stránke zakladá na prepracovaných aranžmánoch pozostávajúcich z rozličných rockových a experimentálnych prvkov, v čom sa odrážajú skúsenosti členov, z ktorých každý má za sebou hudobné pozadie. Na basu hrá Stanislav Čorej, na syntetizátorové nástroje, drum-mašiny a gitaru Mário Jenčo a na bicie nástroje Lukáš Fabian. Kapela debutovala 25. augusta 2019 albumom s názvom Room[2] a singlom „Breathe“, po troch rokoch skúšania a experimentovania s nahrávacími postupmi.[3]

Názov kapely odkazuje na slobodné tvorivé prostredie. Podľa Jenča je biela farba sémioticky najnasýtenejšou farbou vôbec, pretože v sebe prirodzene obsahuje všetky ostatné farby.

Členovia kapely[upraviť | upraviť zdroj]

Jenčo hrá vo White Place na klavír a gitaru a je hlavným textárom, ako sám vraví, texty prvého albumu sú inšpirované najmä štúdiom psychologickej a sociologickej literatúry. Je absolventom mediálnych štúdií, konzervatoristom a v súčasnosti vyučuje hru na gitare na umeleckej škole. V minulosti hral spolu s Matúšom Ďžuňom, Šimonom Dulovcom a Lukášom Fabiánom v pop-rockovej kapele Noble Apocalypse. Po odchode Dulovca sa kapela rozpadla a Jenčo bol prizvaný do projektu Micro-Mused, trojčlenného cover bandu Muse, kde sa osvedčili jeho klavírne, gitarové a vokálne vlohy. Je aktívnym členom kreatívneho štúdia Cube Art,[4] kde pracuje ako kameraman, a v rámci čoho sa tiež dostal k tvorbe filmovej hudby.

Stanislav Čorej je dlhodobým bubeníkom a zakladajúcim členom slovenskej popovej kapely Komajota. Bol tiež aktívnym členom predchodcu Komajoty, kapely Nuda. V súčasnosti sa okrem Komajoty venuje sólovému projektu Poloľudia.[5][6] Vo White Place hrá na basu a v jeho štúdiu v Prešove vznikol finálny mix debutu Room, ktorého sa ujal ako producent.

Multi-inštrumentalista a spevák Mário Jenčo, Danielov brat je hybným motorom elektronickej frakcie zvuku White Place. Okrem automatických bubeníkov hrá na gitaru a syntetizátorové nástroje a obstaráva efektové bočné vokály. Je frontmanom momentálne neaktívnej slovenskej space-rockovej kapely Frequency,[7] s ktorou nahral a vydal dva albumy. Venuje sa tiež vlastnému avant-popovému sólovému projektu Jeseň.[8]

Bubeník Lukáš Fabian je aktívnym členom prešovskej indie-rockovej kapely No Brake, spolu s bratmi Jenčovými študuje na košickom konzervatóriu. S Danielom boli aktívni v kapele Noble Apocalypse a sú vôbec najdlhšími spoluhráčmi z celej zostavy.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Room – 25. august 2019

Single[upraviť | upraviť zdroj]

  • „Breathe“ – 25. august 2019
  • „Well“ – 20. november 2019
  • „Books“ – 20. apríl 2020

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hudba.sk | Hudobný portál [online]. hudba.zoznam.sk, [cit. 2019-11-14]. Dostupné online.
  2. MUSICPRESS, Autor: Redakcia. Music Press - informuje o hudbe [online]. 2019-10-07, [cit. 2019-11-14]. Dostupné online.
  3. GREGOR, Róbert. New Model Radio [online]. 2019-08-26, [cit. 2019-11-17]. Dostupné online.
  4. Slováci natočili akční film v hollywoodském stylu o krádeži třídní knihy – Novinky.cz [online]. www.novinky.cz, [cit. 2019-11-17]. Dostupné online.
  5. Stano Čorej z Komajoty už zajtra predstaví naživo svoj nový album Poloľudia [online]. hudba.zoznam.sk, [cit. 2019-11-17]. Dostupné online.
  6. A.S, Petit Press. Stano Čorej predstaví naživo svoj nový album Poloľudia [online]. presov.korzar.sme.sk, [cit. 2019-11-17]. Dostupné online.
  7. VIDEO: Frequency natočili vojenský klip na jeden záběr. A moc se jim to povedlo [online]. musicserver.cz, [cit. 2019-11-17]. Dostupné online.
  8. Majo Jenčo: Keď si počúvaním hudby nenamáham hlavu, stagnujem [online]. hudba.zoznam.sk, [cit. 2019-11-17]. Dostupné online.