Muse

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Muse
Muse počas koncertu v Bukurešti (6. október 2007)
Muse počas koncertu v Bukurešti (6. október 2007)
Základné informácie
Pôvod Teignmouth, Devon, Spojené kráľovstvoVeľká Británia
Žáner(-re) Rock
Alternatívny rock
Progresívny rock
Space rock
Pôsobenie 1994 – súčasnosť
Vydavateľstvá Warner Bros.
Taste Media
Mushroom
Helium3
Webstránka Oficiálna stránka
Členovia skupiny:
Matthew Bellamy
Chris Wolstenholme
Dominic Howard

Muse je anglická alternatívna rocková hudobná skupina. Vznikla v roku 1994 v južnom Anglicku (Teignmouth, Devon). Začínala pod názvom Rocket Baby Dolls (Raketové bábiky). Neskôr sa členovia skupiny rozhodli zmeniť názov na Muse a namiesto študovania na vysokej škole dali prednosť hudobnej kariére.

Skupina má troch členov: Matthew James Bellamy (spev, gitara, klavír a syntetizátor), Christopher Tony Wolstenholme (basgitara, sprievodný spev) a Dominic James Howard (bicie a perkusie).

Kapela sa začala formovať už začiatkom 90-tych rokov, keď Matthew Bellamy získal post gitaristu v kapele Dominica Howarda. Neskôr poprosili svojho kamaráta Chrisa Wolstenholma, ktorý bol v tom čase tiež bubeníkom, aby sa pripojil k skupine ako basgitarista.

Muse vydali zatiaľ šesť štúdiových albumov. Prvým bol Showbiz z roku 1999. Zatiaľ posledným je The 2nd Law, ktorý vyšiel v roku 2012.

1. júla 2002 vydali Muse 2CD s názvom Hullabaloo Soundtrack. Prvé CD z albumu obsahuje 10 pesničiek, takzvaných B-Sides, nahratých v marci 1999 až októbri 2001. Druhé CD je záznamom z koncertov v Le Zénith v Paríži, 28. a 29. októbra 2001 a je na ňom 11 pesničiek. Ten istý deň, 1. júla, Muse takisto vydali aj DVD s rovnomenným názvom Hullabaloo, ktoré obsahuje záznam celého, už spomínaného koncertu v Paríži.

17. marca 2008 vydali Muse CD/DVD s názvom HAARP, ktoré je záznamom dvoch vypredaných koncertov na štadióne Wembley v Londýne zo 16. a 17. júna 2007.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]