Klavír

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Steinway & Sons, model M-170
Pianino

Klavír (z lat. Claves – kľúče, klávesy) alebo hovorovo piano je rozmerný strunový hudobný nástroj. Jeho zvuk vzniká chvením strún, rozkmitaných úderom drevených kladiviek. Klavír môže byť používaný ako sólový i sprievodný nástroj, či ako súčasť orchestra. Slovo klavír znamená pôvodne rad klávesov čiže klaviatúru („klávesnicu“). V tomto význame sa používa napríklad ako synonymum pre označenie manuálu u organov a iné (t. j. napr. trojmanuálové organy majú tri manuály čiže tri klavíry, čembalo dve klaviatúry čiže dva klavíry). V širšom slova zmysle sa tento termín začal v minulosti používať pre všetky klávesové nástroje, akými sú napr. čembalo, spinet, apod., pretože hudobný skladateľ dedikoval svoju skladbu pre „klavír“, bez toho, aby bližšie špecifikoval, o aký nástroj ide. V súčasnej dobe sa týmto termínom myslí väčšinou fortepiano. Slová piano a pianoforte (a ich odvodeniny) pochádzajú z talianskych slov piano (potichu) a forte (silno) a vyjadrovala prednosť tohto nástroja meniť intenzitu produkovaného zvuku v závislosti na sile úderu prsta na kláves.

Hráč na klavír sa nazýva klavirista, klaviristka.

Po baroku nasledovali ďalšie hudobné obdobia a klavíru sa začala venovať čoraz väčšia pozornosť. Jeho rýchly rozvoj nastal v 30. rokoch 19. storočia, keď získal podobu, akú si zachoval dodnes.

Existovali hudobní skladatelia, čo skladali skladby takmer výlučne pre klavír, napr. Robert Schumann, Fryderyk Chopin (romantizmus). Dá sa povedať, že klavír je nástroj výsostne romantický. V tomto období nechýbal v žiadnom meštiackom dome.

Ani s príchodom modernej hudby klavír neodišiel do úzadia, práve naopak. Klavír je mimoriadne obľúbený nástroj, preto ho môžete počuť vo viacerých hudobných štýloch, pre jeho vynikajúci zvuk, ktorý v mnohých ľuďoch evokuje zaujímavý pocit.

Je to dokonalý hudobný nástroj, ktorý si zaslúži maximálnu úctu a pozornosť. Aktívna životnosť klavíra je v podstate neobmedzená. Tá je podmienená nielen úrovňou konštrukcie a kvalitou výroby, ale aj osobnou starostlivosťou.

Učiť sa hrať na klavíri je v mnohom dosť ťažké, vzhľadom na to, že človek musí koordinovať hru desiatich prstov. Preto treba začať postupne, od základov až po bezchybnú hru. A to rozhodne nejde rýchlo a bez trpezlivosti a dobrého učiteľa. Dôležitá je totiž schopnosť improvizácie, rozvoj harmonického cítenia atď.

Vynašlo sa už viac zaujímavých spôsobov výučby hry na klavíri, ako napríklad skupinové.

Funkcia a možnosti klavíra[upraviť | upraviť zdroj]

Klaviatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Klaviatúra sa skladá z radu čiernych a bielych klávesov, ich stlačením vytvára klavirista tóny. Takmer všetky súčasné klavíry majú 88 klávesov (sedem oktáv a časť ôsmej), predtým sa vyrábali klavíry s 85 klávesami a začínalo sa na 4 a 1/2 oktávovej, 54 tónovej klávesnici. Existujú aj špeciálne klavíry, najmä koncertné, s väčším počtom klávesov.

Dynamické rozsahy[upraviť | upraviť zdroj]

Klavír patrí k nástrojom s bohatými dynamickými možnosťami. Najnižšia hladina intenzity, ktorú nástroj dosahuje (s použitím ľavého pedálu), je okolo 44 dB. Bez použitia ľavého pedálu stúpa dolná medza hladiny intenzity v priemere o dva dB. Vo fortissime dosahuje hladina intenzity hodnotu okolo 80 – 89 dB. Dynamické rozpätie je teda približne 40 dB.

Spôsob rozkmitania[upraviť | upraviť zdroj]

Uchytenie strún na koncertnom krídle

Struny sa v klavíri rozkmitávajú údermi kladiviek. Rezonančná skriňa klavíra má značnú veľkosť. Struny sú v nej napäté na pevnom ráme, ktorý musí zniesť veľké sily v ťahu (v priemere okolo 150 000 N – 16 000 kg). Každá struna je podrobená napínajúcej sile od 400 – 500 N.

Typy klavírov[upraviť | upraviť zdroj]

Viedenský/Anglický (Rozlišovali sa podľa mechaniky)

Hlavné rozdiely:

Kostra: Majú podobný tvar (tvar krídla), ale kostra Anglického nástroja je prispôsobená na znižovanie napätia strún, kým Viedenský nástroj má kostru skôr ako dekoráciu.

Struny: Anglickí výrobcovia dávali prednosť použitiu troch strún na tón, viedenskí uprednostňovali struny dve, vo výnimočných prípadoch používali tri na vyššie tóny. Drôt na struny bol v prípade viedenského nástroja o 50 % tenší.

Kladivká: Oveľa ťažšie sú použité v anglickom nástroji.

Ukážky[upraviť | upraviť zdroj]

Ukážky zručných hráčov na klavíri z modernej hudby:

  • Jordan Rudess (Dream Theater) [1]
  • Yann Tiersen [2]
  • Rick Wakeman (Yes) [3]

V poslednom videu je naznačené, že klavír sa vyvinul do modernejšej podoby – do syntetizátoru. Je možné na ňom meniť zvuk kláves. Na výber je nespočetné množstvo zvukov a funkcií.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]