Wikipédia:Buďte láskaví k nováčikom
Vzhľad
Toto je odporúčanie Wikipédie. Pozri tiež: Wikipédia:Odporúčania |
Odporúčania a návody |
---|
Obsah |
Správanie sa |
Mazanie |
Upravovanie a vytváranie stránok |
Buďte smelí pri úprave stránok Váš prvý článok Minimálny štandard článku |
Konvencie |
Názov článku |
Pozri aj |
Wikipédia sa nezlepšuje len tvrdou prácou oddaných wikipediánov, ale tiež (často aj anonymnými) príspevkami mnohých zvedavých nováčikov. My všetci sme niekedy boli nováčikovia, aj tí opatrnejší či šťastnejší, ktorí sa vyhýbali častým chybám, naopak niektorí z nás sami seba považujú za nováčikov aj po mesiacoch (či rokoch) prispievania.
Noví prispievatelia sú budúcimi „členmi“ a sú teda našim najcennejším zdrojom. Musíme s nováčikmi zachádzať prívetivo a trpezlivo – nič neodradí potenciálnych užitočných prispievateľov rýchlejšie než nepriateľský postoj a delenie na elitu a tých ostatných. Kým niektorí nováčikovia sa hneď od začiatku zorientujú, iní nemajú ani potuchy o tom, ako to tu funguje.
Buďte láskaví k nováčikom
[upraviť | upraviť zdroj]- Pochopte, že nováčikovia sú pre komunitu hodnotou ale aj nutnosťou. Tým, ako prichádzajú noví redaktori, sa zvyšuje rozmanitosť znalostí, názorov a ideálov na Wikipédii, čo zvyšuje jej hodnotu a pomáha zachovávať jej neutralitu.
- Nezabúdajte, že naše motto – a naša pozvánka nováčikom – znie upravujte s odvahou. Máme síce množstvo pravidiel, štandardov a zvyklostí, ale nesmieme ich aplikovať takým spôsobom, ktorý by zmaril nadšenie nováčikov, ktorí takúto pozvánku prijmú. Je veľmi pravdepodobné, že nováčik sem prinesie množstvo znalostí z iných miest, spolu s novými nápadmi a energiou, ktoré, bez ohľadu na pravidlá a štandardy, môžu ďalej vylepšovať našu komunitu a náš cieľ. Môže sa stať aj to, že pravidlá a štandardy treba upraviť či rozšíriť; to, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako nováčikovský omyl, sa trebárs môže stať aj námetom na vylepšenie Wikipédie. Nováčika chvíľu sledujte a (ak treba) spýtajte sa, či nepotrebuje radu, namiesto toho, aby ste len kritizovali jeho chyby.
- Ak zistíte (alebo si myslíte), že nováčik urobil nejakú chybu, napríklad že nepíše nadpis hesla tučným textom či nevyrába wikiodkazy, opravte tieto nedostatky sami. Nekritizujte nováčika; nezabudnite, že tu má každý právo upravovať, a v celkom konkrétnom zmysle je teda aj povinnosťou každého upravovať, nie dohliadať a kritizovať.
- Ak sa ozaj domnievate, že je potrebné nováčikovi o jeho chybe povedať, urobte tak v prívetivom tóne a v snahe pomôcť. Nováčika uistite, že je tu vítaný, a uveďte vaše rady kľudne a ako kolega, v ideálnom prípade pochváľte to, čo sa vám na jeho príspevkoch páči. Ak nie ste schopní byť milí, radšej nehovorte nič.
- Niektorí nováčikovia nemajú odvahu vykonávať zmeny, hlavne tie väčšie, ako napríklad prepísanie z neutrálneho uhlu pohľadu či premenovanie, najčastejšie zo strachu, že by mohli Wikipédii poškodiť (alebo uraziť ostatných wikipediánov či vyvolať hádky). Naučte ich upravovať smelo s odvahou a nebuďte podráždení ich bojazlivosťou.
- Keď komunikujete s nováčikom, zmiernite svoj tón na dokonca ešte o pár stupienkov prívetivejšie než je bežná priateľská atmosféra na Wikipédii. Uistite sa, že nováčik cíti ústretovosť, že nemá pocit, že si musí zaslúžiť povolenie vstúpiť do exkluzívnej spoločnosti. V každom prostredí existujú špecifické pravidlá a postupy, ktorých zvládnutie istý čas trvá.
- Predpokladajte dobré úmysly nováčika. S najväčšou pravdepodobnosťou sa snaží pomôcť. Dajte mu na to príležitosť!
- Nezabúdajte na Hanlonovu britvu. Ak aj nováčikove správanie vyzerá v očiach skúseného wikipediána ako cielene škodlivé, zrejme vyplýva len z neznalosti našich pravidiel a zvyklostí. Aj v prípade, že ste si na 100% istí, že prichádzajúci je bezcenný lotrovský hnusný internetový troll, vandal, či ešte niečo horšie, správajte sa ako by ním nebol. Keď budete pokojní a zdvorilí, zachováte si svoju dôstojnosť a pomôžete tým duchu projektu.
- Nezabúdajte, že ste tiež boli nováčikmi! Zachádzajte s ostatnými aspoň tak dobre, ako by ste chceli, aby sa s vami zachádzalo v čase, keď ste po prvý raz dorazili na Wikipédiu. Spomeňte si na svoj prvý článok, do akej miery dodržiaval pravidlá a obyčaje Wikipédie a uvedomte si, ako by ste sa cítili vy, keby bol váš prácne vydretý článok skritizovaný len preto, že mu chýba trocha drobných úprav.