Zebrička austrálska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Zebrička austrálska
Zebrička austrálska
Zebrička austrálska, samec
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Vtáky Aves
Podtrieda (subclassis) Pravé vtáky Ornithurae
Nadrad (superordo) Letce Neognathae
Rad (ordo) Spevavce Passeriformes
Čeľaď (familia) Astrildovité Estrildidae
Rod (genus) Zebrička Taeniopygia
Druh (species) Taeniopygia guttata
Vedecký názov
Taeniopygia guttata
Vieillot, 1817
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Zebrička austrálska (lat. Taeniopygia guttata) je dnes najrozšírenejším a najznámejším druhom astrildovitých vtákov v strednej časti Austrálie, hoci sa vyskytuje po celom austrálskom kontinente s výnimkou najchladnejších a príliš vlhkých oblastí na severe a juhu. Izolovane žije i v Indonézii. Bola vysadená aj na Portoriku, v Portugalsku a Spojených štátov. Je veľmi populárna ako klietkový vták.

Rozlišujeme 2 poddruhy zebričiek, často považované za samostatné druhy:

  • Taeniopygia guttata guttata (resp. druh Taeniopygia guttata, po slovensky: zebrička červenozobá, amadina zebrovitá, astrild zebrovitý)
  • Taeniopygia guttata castanotis (resp. druh Taeniopygia castanotis, po slovensky: zebrička austrálska (v užšom zmysle))

Obýva širokú škálu krajín, najhojnejšie sa však vyskytuje v stepiach s roztrúseným porastom stromov a krov, často zasahuje tiež do tesnej blízkosti ľudských obydlí.

Je semenožravá. Samec má čierny chvost, oranžové líca, červený zobák a zebrovItý vzor na hrudi. Samica na zebrovitý vzor na chvoste a oranžový zobák. Hniezda si stavajú fľaškovitého tvaru a kladú 3-10 vajec. Môžu žiť v jednej klietke spolu s Andulkou vlnkovanou a inými exotickými vtákmi z Austrálie. Neodporúča sa chovať samú zebriču. Žijú v kolóniach tak aj v klietke by mali byť aspoň 2.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]