Írska národná oslobodzovacia armáda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Írska národná oslobodzovacia armáda
Účasť na ProblémochExistencia 1974 - súčasnosť (prímerie od 1998;ukončenie ozbrojenej kampane 2009)
Vznik ako Oficiálna írska republikánska armáda
Operačné 
územie
Severné Írsko
Írsko
Spojené kráľovstvo
Ideológie Írsky republikanizmus
Ľavicový nacionalizmus
Marxizmus-leninizmus
Veliteľ Seamus Costello
Ronnie Bunting
Dominic McGlinchey
Hugh Torney
Gino Gallagher
Oponenti Spojené kráľovstvo
Členovia INLA v meste Derry (2005)

Írska národná oslobodzovacia armáda (angl. Irish National Liberation Army, ír. Arm Saoirse Náisiúnta na hÉireann, skr. INLA) je írska republikánska socialistická polovojenská skupina. Vznikla v decembri 1974 počas "Problémov". Jej cieľom bolo ukončiť kontrolu britského štátu na severe Írska a vytvoriť socialistickú republiku zahŕňajúcu celý írsky ostrov.

INLA bola vytvorená bývalými členmi Oficiálnej IRA, ktorí nesúhlasili s prímerím, ktoré OIRA uzavrela. Spočiatku bola známa ako Ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) a bola spojená s Írskou republikánskou socialistickou stranou (IRSP). INLA viedla ozbrojenú kampaň proti britskej armáde a Kráľovskej ulsterskej polícií (RUC) v Severnom Írsku. V menšej miere bola tiež aktívna v Írsku a v Spojenom kráľovstve. Medzi najznámejšie útoky INLA patrí Bombový útok v Ballykelly a vraždy Aireyho Neaveho a Billyho Wrighta. Avšak bola menši a menej aktívna ako hlavná republikánska polovojenská skupina Dočasná IRA. Tiž bola oslabená spormi a vnútorným napätím.

Po 24 ročnej ozbrojenej kampani INLA vyhlásila prímerie 22. augusta 1998. V auguste 1999 uviedla, že "Neexistuje žiaden politický alebo morálny argument na obnovenie ozbrojenej kampane". V októbri 2009 INLA formálne sľúbila, že svoje ciele bude riešiť mierovými politickými prostriedkami a začala vyraďovať svoje zbrane.

INLA je klasifikovaná ako teroristická organizácia v Spojenom kráľovstve a ako nelegálna organizácia v Írsku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Irish National Liberation Army na anglickej Wikipédii.