Óreithyia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Boreas unáša Óreithyiu, autor:Peter Paul Rubens (1577–1640)

Óreithyia (starogr. ὨρείθυιαÓreithyia, latinsky Orithyia) bola v gréckej mytológii dcéra aténskeho kráľa Erechthea, stala sa manželkou boha severného vetra Borea.

Boreas, boh vetra, bol synom Astraia – boha hviezd a vetrov a bohyne Éós, bohyne ranných zôr. Boreas sa dlho uchádzal o kráľovskú dcéru Óreithyiu, ale ona sa bála jeho zúrivosti a prudkosti. Jej otec tiež Borea neustále vyhýbavo odmietal. Nakoniec sa Boreas zmocnil Óreithyie násilím a uniesol ju do krajiny Kikonov.

Zdá sa, že sa Boreova zúrivosť neskôr trochu zmiernila, alebo je možné, že si na neho manželka zvykla. Mali spolu dvoch synov menom Kalais a Zétes a dcéry Chioné a Kleopatru.

Synovia boli nerozlučné dvojčatá, ktorým v dospelosti narástli krídla. Všetko podnikali a prežívali spoločne. Preslávili sa v gréckych bájach tým, že zahnali dravé a žravé Harpye z dosahu svojho švagra Finea, tráckeho kráľa. Stalo sa to počas slávnej výpravy Argonautov pre zlaté rúno do ďalekej Kolchidy.

Odraz v umení[upraviť | upraviť zdroj]

  • Zachovala sa staroveká váza s krásnou maľbou Boreas a Óreithyia na amfore z Vulci (asi z rokov 480 – 460 pred Kr.), dnes je umiestnená v Britskom múzeu v Londýne
  • Z novoveku je najznámejší obraz Únos Óreithyie od Francesca Solimena (dnes vo Viedenskej štátnej galérii)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Óreithyia