Argonauti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lorenzo Costa: Argo

Argonauti (z gr. argonautai - plaviaci sa na lodi Argo; gr. argo - rýchly) boli hrdinovia z gréckej mytológie, ktorí sa zúčastnili na dobrodružnej plavbe za zlatým rúnom.

Podľa starej gréckej báje chcel iólsky kráľ Peliás zabrániť tomu, aby jeho synovec Iasón prevzal kráľovský trón, ktorý mu právom patril. Preto vymyslel pre neho neuveriteľnú úlohu - na dôkaz, že je spôsobilý vládnuť, má Iasón priniesť z ďalekej Kolchidy (na dnešnom čiernomorskom pobreží Kaukazu - Západné Gruzínsko) od mocného kráľa Aiéta zlaté baranie rúno. Iasón Peliovu úlohu prijal, povolal si však najslávnejších hrdinov z celého Grécka ako Orfeus, aby ho na ceste sprevádzali.

Počas plavby zažili argonauti mnoho dobrodružstiev: príjemne prežili istý čas na "ženskom ostrove" Lémnos, v Propontide (Marmarské more), pobili šesťrukých obrov, zahnali položeny-polovtákov Harpye a vďaka pomoci bohyne Atény, ktorá sa s Hérou neúnavne pričiňovala o úspech výpravy, bezpečne preplávali medzi Symplégadami - dvomi skalami, ktoré strážili Bosporskú úžinu a neustále sa rozostupovali a zrážali. Po dlhej plavbe sa dostali k cieľu, no mocný kráľ sa rúna nechcel vzdať. Jeho dcéra Médeia sa zaľúbila do Iasóna a s jej pomocou sa argonauti rúna zmocnili. Cestou domov im Médeia preukázala ďalšie služby a tým im pomohla k šťastnému návratu domov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Argonauti