Tifys

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tifys (starogr. Τῖφυς – Tifys, latinsky Tiphys) je v gréckej mytológii kormidelník lode Argó.

Pri prípravách lode Argó na cestu za zlatým rúnom do ďalekej Kolchidy, jej veliteľ Iasón z Iólku zhromaždil mužov z celého Grécka. Jej päťdesiat člennú posádku tvorili muži pri veslách, veštci, spevák a iní, všetko výkvet mužov, ktorí boli preslávení nezdolnou silou, duchom, odvahou a majstrovstvom, a tak sa aj ujali plnenia svojich povinností.

Dôležité miesto hlavného kormidelníka lode získal Tifys a svoje remeslo ovládal tak dobre, že týmto menom neskôr všeobecne označovali každého, kto bol výnimočne zdatným a obratným kormidelníkom.

Tifys bol pôvodom z Boiótie a na cestu do ďalekých krajov ho vyzvala sama bohyňa Aténa. Napriek tomu mu však osud nedovolil prežiť celú cestu a vrátiť sa so svojimi druhmi domov. Keď už cestou veľmi vzdialení od rodnej krajiny, opustili starého slepého Finea, ktorého Kalais a Zétes oslobodili od príšerných Harpyí a preplávali aj medzi nebezpečnými skalami Symplégadami, privítal ich vo svojej krajine kráľ Lykos.

Na nasledujúci deň, keď sa Argonauti chystali nalodiť, napadol veštca Idmóna divoký kanec a na rany, ktoré mu spôsobil, tento muž zomrel. Posádka za ním trúchlila tri dni.

A počas týchto dní ochorel kormidelník Tifys a po niekoľkých hodinách zomrel. Jeho druhovia ho tiež oplakali a navŕšili mu mohylu vedľa Idmóna.

Na voľné miesto kormidelníka sa hlásili najmenej štyria muži z posádky, vybraný bol nakoniec Ankaios a svojej novej práce sa zhostil k spokojnosti posádky takmer tak dobre ako Tifys.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]