Útok sarínom v tokijskom metre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 35°41′22″S 139°41′30″V / 35,6894°S 139,6917°V / 35.6894; 139.6917

Vlak metra na linke Chiyoda


Sarínový útok bol atentát spáchaný v metre v hlavnom meste Japonska v Tokiu dňa 20. marca 1995. Počas rannej dopravnej špičky bol v systéme podzemnej dráhy vypustený nervový plyn sarín, ktorý zabil niekoľko ľudí a tisíce zranil.

Priebeh útoku[upraviť | upraviť zdroj]

Útok pozostával z 5 koordinovaných činov: v 5 rôznych súpravách 3 liniek bol vypustený plyn (zasiahnuté linky: Chiyoda, Marunouchi a Hibiya). V pondelok 20. marca 1995 sa vydalo 5 členov sekty Óm šinrikjó do tokijského metra s plastovými vrecúškami zabalenými v novinách, ktoré obsahovali 900 ml tekutého jedu sarín. Každý páchateľ mal 2 vrecúška okrem jedného, ktorý niesol tri. Počas rannej špičky v jednom z najfrekventovanejších systémov metra na svete prepichli vrecúška ostrým špicom dáždnika. Linky a stanice boli vopred vybrané a po prepichnutí vreciek páchatelia vystúpili zo súprav a na konkrétnych staniciach ich čakali komplici, ktorý zabezpečili ich odvoz. Tekutý sarín medzitým vytekal na podlahu vlakov a prevádzka metra fungovala normálne až do času, kým nezačali mať cestujúci problémy. Z niektorých súprav personál metra vyhodil prepichnuté vrecká a postaral sa o zranených, avšak súprava s rýchlo vyparujúcim sa sarínom na dlážke pokračovala ďalej. O pár staníc ďalej bola prevádzka ukončená a cestujúci evakuovaní.

V inej súprave jedno z dvoch vreciek vôbec nebolo prepichnuté a druhé našťastie veľmi zle, čo spôsobilo veľmi pomalé vytekanie sarínu.

V ďalšej zase bolo vrecko prepichnuté veľakrát a cestujúci veľmi rýchlo zbadali, že sa niečo deje. Zdroj problému identifikovali a hneď na ďalšej stanici bolo vrecko vykopnuté jedným pasažierom von na nástupište stanice, kde práve vlak stál. O 4 stanice bol vlak zastavený úplne, pretože cestujúci stlačili núdzové tlačidlo keď vlak prechádzal tunelom.

Následky[upraviť | upraviť zdroj]

Pri útoku zomrelo 13 cestujúcich alebo pracovníkov metra (niektoré zdroje uvádzajú 12). Tisíce ľudí potrebovalo pomoc v nemocniciach. Mnohí ľudia boli veľmi vážne zasiahnutí sarínom, ale väčšina mala len ľahké zranenia, napr. dočasné oslepnutie alebo dýchacie problémy.

Páchatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Päť mužov, ktorí prepichli vrecká s jedom a ďalší, ktorí im pomáhali s odvozom boli členmi sekty Óm šinrikjó. Aj páchatelia, aj ich vodiči boli odsúdení buď na doživotie, alebo na trest smrti.

Na trest smrti bola odsúdená aj hlava sekty Šoko Asahara (narodený 1955). Takmer nevidiaci Asahara svojím učením oslovil tisíce ľudí nielen v Japonsku, mnohí z nich vysoko vzdelaní (aj na prestížnych univerzitách). Až v roku 2004 ho súd po niekoľkoročnom procese odsúdil na smrť a to aj kvôli iným zločinom popri útoku na metro. Poprava bola vykonaná 6. júla 2018.

Sarín[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Sarín

Sarín je vysoko toxická, nervovo-paralytická bojová chemická látka. Patrí medzi najtoxickejšie bojové otravné látky. Kvapka o veľkosti špendlíkovej hlavičky je schopná zabiť dospelého človeka.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sarin gas attack on the Tokyo subway na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]