Česko-singapurská obchodná komora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Česko-singapurská obchodná komora
Základné informácie
Ďalšie informácie
Členstvo107
PrezidentMgr. Marcel Bednář
ViceprezidentJUDr. Tomáš Kotula
ViceprezidentLukáš Kuchynka
Webstránkasingapore.cz
Podpredseda vlády a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček hlavným hosťom na konferencii usporiadanej Česko-singapurskou obchodnou komorou v priestoroch Ministerstva priemyslu a obchodu Českej republiky

Česko-singapurská obchodná komora (čes. Česko-singapurská obchodní komora, angl. Czech-Singapore Chamber of Commerce) je organizácia združujúca 107 českých firiem s obchodnými záujmami v Singapure a v juhovýchodnej Ázii. Zároveň je to platforma pre stretnutia významných osobností z najvyšších obchodných kruhov v Česku aj v Singapure. Prezidentom Česko-singapurskej obchodnej komory je Mgr. Marcel Bednář.

Česko-singapurská obchodná komora organizuje podnikateľské misie[1] a obchodné cesty českých firiem do Singapuru, B2B jednania s delegáciami singapurských podnikateľov a investorov, odborné semináre a obchodné konferencie (stretnutia s domácimi i zahraničnými osobnosťami z oblasti politiky i biznisu – zamerané na Singapur a ázijský región), prednášky a diskusné stretnutia (o skúsenostiach s podnikaním v Singapure a o miestnych obchodných zvyklostiach).

Na báze osobných kontaktov disponuje Česko-singapurská obchodná komora priamym prístupom do 1051 singapurských firiem. Vďaka prepracovanému systému obchodných kontaktov pomáha Česko-singapurská obchodná komora českým firmám so získavaním zákaziek v Ázii a púta pozornosť singapurských investorov k zaujímavým investičným príležitostiam v Česku.

Česko-singapurská obchodná komora úzko spolupracuje pri svojej činnosti s radou ministerstiev, štátnych agentúr, inštitúcií a organizácií, a to ako v Singapure, tak v Česku. Na singapurskej strane k partnerom Komory patria podnikateľské zväzy, obchodné komory a profesijné organizácie podnikateľov.

Inštitucionálnymi (pridruženými) členmi Česko-singapurskej obchodnej komory sú Agentúra pre podporu podnikania a investícií CzechInvest, Zahraničná kancelária CzechTrade v Singapure a Technologické centrum Akadémie vied Českej republiky. K najvýznamnejším členom z radu firiem patria napríklad Lasvit, Meopta, Raiffeisenbank, Unicorn, Ysoft, P3 Logistic Parks a ďalší.

Dôležitou súčasťou aktivít Česko-singapurskej obchodnej komory sú obchodné konferencie s významnými osobnosťami politických, diplomatických a obchodných kruhov. Ako hlavní hostia na obchodných konferenciách Česko-singapurskej obchodnej komory vystúpili napríklad minister dopravy Martin Kupka, prezident Hospodárskej Komory ČR Vladimír Dlouhý, podpredseda Poslaneckej snemovne ČR Karel Havlíček[2] alebo veľvyslanec Česka vo Vietname Hynek Kmoníček[3].

Česko-singapurská obchodná komora je hlasným podporovateľom zavedenia priameho leteckého spojenia medzi Prahou a Singapurom.

Orgány komory[upraviť | upraviť zdroj]

 • Výkonný výbor (z titulu funkcie sú členmi prezident a obaja viceprezidenti)
 • Predstavenstvo (z titulu funkcie sú členmi prezident, obaja viceprezidenti a predsedovia odborných komisií)
 • Odborné komisie
 • Členská schôdza

Odborné komisie (pracovné skupiny)[upraviť | upraviť zdroj]

 • Komisia pre obchodnú a exportnú spoluprácu
 • Komisia pre investičnú spoluprácu
 • Komisia pre IT, technologickú spoluprácu a startupy
 • Komisia pre vedu, výskum, univerzitnú a inštitucionálnu spoluprácu
 • Komisia pre krajanské záležitosti a kultúrnu spoluprácu

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. České firmy mají zájem o spolupráci se Singapurem [online]. www.mzv.cz, [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. (po česky)
 2. MALETEROVA, Dagmar. Konference Česko-singapurské obchodní komory | Aktuality [online]. Enterprise Europe Network, 2019-12-16, [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. (po česky)
 3. HKČR. Pozvánka na "Obchodní válka USA-Čína a příležitosti českých firem v Asii", Praha [online]. Hospodářská komora ČR, [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. Archivované 2020-06-03 z originálu. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]