Čingischán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čingischán
mongolský dobyvateľ
mongolský dobyvateľ
Narodenie1162
Delüün Boldog, Mongolsko
Úmrtie1227
Jin-čchuan, Čína
PodpisČingischán, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Čingischán

Čingischán alebo tradične (ale nesprávne[1]) Džingischán alebo vlastným menom Temüdžin (* 1155/1160/1162, pri rieke Onon – † 18. august 1227, Jin-čchuan) (Prehrať mongolská výslovnosť)) bol veľký mongolský dobyvateľ.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec mu dal meno podľa náčelníka porazených nepriateľov - Temüdžin (v preklade to znamená Železný nôž). Odvtedy, čo mu otca zabil nepriateľský kmeň, žila jeho rodina v neustálom nebezpečenstve. V mladosti ho zajal nepriateľský kmeň. Práve útekom zo zajatia sa začala jeho cesta od negramotného, bezmocného zajatca až k jednému z najmocnejších ľudí histórie.

Mal viacerých súrodencov. Známy je najmä jeho brat Chasar, s ktorého pomocou zavraždil svojho najstaršieho nevlastného brata a po otcovej smrti otčima Begtera.

Vojenské úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Územné rozširovanie Mongolskej ríše

Po úteku sa pridal k Togrilovi, ktorý bol priateľ jeho otca a náčelník príbuzného kmeňa. Niekoľko nasledujúcich rokov sa odohrávali bratovražedné vojny. Počas nich si Temüdžin vybojoval moc. Vďaka diplomacii, krutosti a vojenským schopnostiam sa mu podarilo spojiť všetky kmene pod svoje velenie. Roku 1206 ho zhromaždenie mongolských náčelníkov vyhlásilo za veľkého chána, „vládcu vesmíru“ - Čingischána.

Čingischán napadol štát Si Sia na severozápade Číny a neskôr ríšu Ťin na severe Číny. Počas bojov nastal spor medzi Čingischánom a šáhom Muhammadom, ktorý vládol Chórezmskej ríši . V roku 1219 viedol Čingischán svoje vojsko proti Muhammadovi. Stredná Ázia a Perzia, v ktorej sa Chórezmská ríša nachádzala, bola zničená. Kým jeho ďalšie vojská útočili na Rusko, Čingischán začal nájazdy na Afganistan a severnú Indiu. Domov sa vrátil roku 1225.

Čingischán mal 4 synov - Jochi, Chagatai, Ogotaj, Tolui. Jeho nástupcom sa stal tretí syn Ogotaj.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. RUMÁNEK, Ivan. Pravopis a používanie ázijských slov v slovenčine (I). Slovenská reč (Bratislava: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV), 1996, roč. 61, čís. 1, s. 23-29, pozri s. 29. Dostupné online [cit. 2018-09-30]. ISSN 1338-4279.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]