Čiptuning

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čiptuning (slovo pochádzajúce z anglického jazyka, slova chip tuning) je optimalizácia parametrov uložených v pamäti riadiacej jednotky motora, ktorú používa väčšina moderných automobilov. Optimalizáciou dát v riadiacej jednotke možno dosiahnuť zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu, zároveň úsporu paliva, toto však v závislosti od jazdného štýlu.

Čiptuningom u zážihových motorov sa dosiahne zmena charakteristického poľa, ktoré určuje okamih zážihu. Vzťažnými veličinami sú teplota motora, otáčky a zaťaženie motora (podtlak v sacom potrubí a poloha škrtiacej klapky). Charakteristické pole, ktoré vyjadruje závislosť veľkosti predstihu zapaľovania na hodnotách vzťažných veličín, je stanovené výrobcom na základe skúšok motora v skúšobni či pri jazde. Tým sú stanovené najvýhodnejšie hodnoty pre väčšinu užívateľov automobilov - ide o kompromis vo vzťahu k spotrebe paliva, výfukových splodín, jazdných vlastností, atď.

Moderné vstrekovacie systémy však pracujú na základe omnoho väčšieho poľa údajov z množstva senzorov či na motore, alebo mimo neho. Veľmi veľký vplyv na samotný chod motora má atmosférický tlak (BAP), teplota okolitého vzduchu a mnoho ďalších veličín. Tieto všetky hodnoty sumarizuje riadiaca jednotka motora (ECU) počas chodu motora a prispôsobuje sa okolitým podmienkam, čím sa v najväčšej možnej miere dá docieliť najbezpečnejšie maximum výkonu.

Nové vstrekovacie systémy značne využívajú aj mnoho informácii na ochranu motora, teplotu nasávaného vzduchu (IAT), teplotu výfukových plynov (EGT) atď. Riadiaca jednotka motora (ECU) sleduje tieto hodnoty a v prípade prekročenia stanovených limitov kompenzuje výkon motora podla zadefinovaných hodnôt.

Vďaka takejto kontrole nad motorom a neustálemu napredovaniu vývoja zo strany automobiliek, vývoj vstrekovacích systémov napredujem míľovými krokmi, zvyšuje sa rýchlosť procesov manažmentu motora (ECU), objem kalibračných dát, množstvo kompenzačných dát. Vďaka tomu je možné dosahovať bezpečne väčší výkon motora.

Nevýhody[upraviť | upraviť zdroj]

Neodborne vykonaný čiptuning môže zapríčiniť poškodenie resp. znížiť životnosť motora alebo jeho súčastí ako napríklad filtra pevných častíc (DPF).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]