Ľavobrežná Ukrajina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa ľavobrežnej Ukrajiny

Ľavobrežná Ukrajina (ukr. Лівобережна Україна) alebo Hajtmančina od roku 1796 Maloruská gubernia je historický názov územia Ukrajiny na ľavej strane rieky Dneper, ktorá bola súčasťou Ruského impéria po Andrusovskom prímerí od druhej polovice 17. storočia a v celom 18. storočí. Do tohto územia patrili Černihivská, Poltavská oblasť, ľavá časť Čerkaskej a Kyjevskej oblasti a severná časť Dnepropetrovskej oblasti.

Na území Ľavobrežnej Ukrajiny existovala autonómna vláda, ktorej vznik siaha do obdobia povstaní Bohdana Chmeľnického v rokoch 1648 - 1654. Na jej čele stál hajtman. Ohraničená autonómia sa v tejto oblasti zachovala do roku 1781, keď sa územie Ľavobrežnej Ukrajiny rozdelilo na niekoľko menších oblastí. V roku 1796 sa začala volať Maloruská gubernia, ktorej súčasťou boli dve gubernie - Poltavská a Černihivská gubernia.

Pripojenie Ľavobrežnej Ukrajiny k Ruskému impériu znamenalo pre tento región rýchlejší rozvoj priemyslu, obchodu, miest a lepšiu cirkuláciu tovaru uako na druhej strane v Pravobrežnej Ukrajine. Začiatkom 18. storočia sa tu objavili manufaktúry a ekonomika tejto časti Ukrajiny po zrušení vnútorného cla v roku 1754 sa dostala do systému vnútorného ruského obchodu. V roku 1793 došlo k spojeniu dvoch častí Ukrajiny, ktoré sa týmto krokom obe stali súčasťou Ruského impéria.