Preskočiť na obsah

Ľudové noviny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľudové noviny
Typtýždenník a internetový portál
MajiteľCeloštátna slovenská samospráva v Maďarsku
VydavateľSlovakUm, nezisková s.r.o.
ŠéfredaktorEva Fábiánová
Založenie1957 (týždenník)
2004 (portál)
Jazykslovenčina
ISSN0456-829X
Kontaktné údaje
Adresa1135 Budapest
Csata utca 17. 1/9
Webluno.hu

Ľudové noviny je týždenník a webový portál slovenskej menšiny, žijúcej v Maďarsku.[1][2] Portál vznikol ako online dostupná a aktualizovaná verzia rovnomenného slovenského týždenníka, poskytujúceho aktuality z rôznych oblastí slovenského (prevažne národnostného) života v krajine.[3]

Cieľom Ľudových novín je „zachovanie a rozvíjanie identity, materinského jazyka a kultúry podľa odhadov viac ako 100 tisíc Slovákov, žijúcich asi v 110 osadách a 11 župách Maďarska“.[3] Vydavateľom periodika je nezisková organizácia SlovakUm.

Zakladateľom a majiteľom tlačového orgánu, ktorý vznikol v roku 1957, je Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku (CSSM, maď. Országos Szlovák Önkormányzat).[2]

K tlačenému týždenníku pribudla v októbri 2004 aj internetová verzia Ľudových novín, čím vznikol celosvetovo dostupný portál Slovákov v Maďarsku, prezentujúci aktuality, no prostredníctvom archívu aj už realizované akcie a podujatia. Dostupné sú tiež staršie vydania tlačenej verzie Ľudových novín, ako aj prehľad slovenskej a maďarskej tlače, s dôrazom na Slovákov v Maďarsku.

V slovenčine vydávaný magazín ponúka širokú paletu vecných a nestranných článkov z kultúry, politiky, náboženského života, literatúry či hospodárstva, ktoré ponúkajú významnú informačnú hodnotu slovenským samosprávam a organizáciám. Portál poskytuje priestor aj na prezentáciu reálneho obrazu života slovenskej menšiny, vrátane reportáží, rozhovorov a zverejňovania materiálov, objasňujúcich pozadie udalostí.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Redakcia / Impressum / Predplatné [online]. luno.hu, [cit. 2016-10-24]. Dostupné online. Archivované 2016-10-25 z originálu.
  2. a b Ľudové noviny : Týždenník Slovákov v Maďarsku [online]. Országos Idegennyelvű Könyvtár, [cit. 2016-10-24]. Dostupné online.
  3. a b c O nás / Bemutatkozás [online]. luno.hu, [cit. 2016-10-24]. Dostupné online. Archivované 2016-10-25 z originálu.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]