Širokouhlý objektív

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeden z najpopulárnejších širokouhlých objektívov Canonu - 17-40 mm f/4 L retrofocus zoom objektív.

Širokouhlý objektív je objektív vo fotografii a kinematografii, ktorého ohnisková vzdialenosť je podstatne kratšia ako ohnisková vzdialenosť normálneho objektívu pre veľkosť obrazu vytvoreného fotoaparátom, čo môže byť dané rozmermi políčka obrazu na rovine filmu pre filmové fotoaparáty (filmový formát)[1] alebo rozmermi fotosenzora pre digitálne fotoaparáty.

Podľa konvencie je v stojatej fotografii ohnisková vzdialenosť normálneho objektívu pre daný formát zhruba rovný dĺžke uhlopriečky políčka obrazu alebo digitálneho fotosenzora. V kinematografii je za "normálny" objektív považované o niečo dlhšie ohnisko.[2]

Existuje jednoduchý vzorec na výpočet zorného poľa akéhokoľvek objektívu, ktorý vytvára obdĺžnikový obraz. Dodatočne k poskytnutiu širšieho zorného poľa je obraz vytvorený širokouhlým objektívom citlivejší na deformáciu perspektívy než obraz vytvorený normálnym objektívom, pretože zvyčajne sa zvykne používať omnoho bližšie k subjektu.

Širokouhlé objektívy pre 35 mm formát[upraviť | upraviť zdroj]

Pre celopolíčkový (full-frame) 35 mm fotoaparát s formátom 36 mm × 24 mm meria uhlopriečka 43,3 mm a podľa zvyku je za normálny objektív adoptovaný väčšinou výrobcov považované 50 mm ohnisko. Takže, rovnako podľa zvyku, je objektív, ktorého ohnisková vzdialenosť je 35 mm a menej považovaný za širokouhlý.

Bežné širokouhlé objektívy pre celopolíčkový fotoaparát sú 35, 28, 24, 21, 18 a 14 mm. Mnoho objektívov v tomto rozsahu vytvorí viac-menej obdĺžnikový obraz na rovine filmu (aj keď sa tu zvykne prejaviť určitý stupeň barrel distortion).

Extrémne širokouhlé objektívy, ktoré nevytvárajú obdĺžnikový obraz sa nazývajú rybie oká. Bežné ohniskové vzdialenosti týchto objektívov sú 6 až 8 mm (ktoré vytvárajú kruhový obraz) pre 35 mm fotoaparát. Objektívy s ohniskovými vzdialenosťami 14 až 16 mm môžu byť navrhnuté buď ako obdĺžnikové alebo ako rybie oká.

Širokouhlé objektívy existujú v oboch druhoch, ako pevné ohniská aj ako zoomy. Pre 35 mm fotoaparáty môžu byť objektívy, ktoré vytvárajú obdĺžnikové obrazy nájdené s ohniskovými dĺžkami až 12 mm, vrátane zoom objektívov s rozsahmi 2:1, ktoré tiež začínajú na 12 mm.

Referencie a poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Výraz "políčko obrazu", tak ako je použitý tu, označuje otvor na rovine filmu, cez ktorý je film exponovaný. Je tu použitý namiesto výrazu "formátu filmu", pretože eliminuje možnú nepresnosť či sa odkazuje na veľkosť filmu, teda napríklad 120 film, alebo na rozmery obrazu vytvoreného fotoaparátom. Napríklad fotoaparáty, ktoré používajú veľkosť filmu 120 môžu mať obrazové clony 4,5 cm × 6 cm, 6 cm × 6 cm alebo 6 cm × 7 cm.
  2. Anton Wilson, Anton Wilson's Cinema Workshop, American Cinematographer, 2004 online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]