Šmolkovia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Šmolkovia sú fiktívne postavy hrajúce v komiksoch, seriáli a vo filmoch. Dej seriálov aj komiksov sa odohráva v stredoveku. Vyskytujú sa pravdepodobne podla vzhľadu okolitej krajiny, najskôr na západnom pobreží Írska alebo severozápadného Walesa. Všetci Šmolkovia sú mužského pohlavia, iba Šmolinka a Sašetka je dievča. Takmer všetci v kreslenom seriáli nosia biele nohavice a bielu čiapku, iba Tatko Šmolko je celý v červenom a Dedko Šmolko nosí žlté nohavice s trakmi a žltú čiapku. V komiksoch je ich oblečenie veľmi typovo aj farebne rôznorodé.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát sa Šmolkovia objavili v komikse 23. októbra 1958, kam ich Peyo prikreslil navyše ako vedľajšie postavy. Samotný komiks im však venoval až v roku 1959, ten bol súčasťou časopisu Le Journal de Spirou. Peyo vymyslel francúzske meno pre Šmolkov (Schtroumpfs) pri jedle, keď chcel podať soľničku a nevedel si spomenúť, ako sa soľnička povie, povedal preto: "podaj mi... štrumpf!"[1] Prvý film o nich vznikol v roku 1965 a v rokoch 1981 – 1989 bol o nich nakreslený aj známy kreslený seriál.

Šmolkovský život[upraviť | upraviť zdroj]

Šmolkovia žijú vo vlastnej dedine, každý z nich má svoj domček len pre seba a robí to, čo ho baví. Napriek tomu celá dedina funguje dobre, lebo to potrebné zaisťujú tí pracovití, ktorí stále robia svoju robotu; Kuchár varí, Farmár pestuje ovocie a zeleninu, Kutil všetko opravuje a stavia. Potom sú tí, ktorí niečo robia, ale nie sú tak dôležití; Maliar kreslí obrazy, Silák môže pomôcť, keď treba niekoho silnejšieho, ale tiež sa v dedine nachádzajú Šmolkovia, ktorí sú takmer k ničomu – Babroš všetko pokazí, Leňoško stále spí.

Šmolkovia sú povahou dobrácki, aj keď niekedy medzi nimi bývajú rôzne menšie hádky a nezhody. Všetci majú rovnaké oblečenie, ktoré šije Cvernička, ktorá nechce šiť iné. Dedina je na ukrytom mieste, ktoré je ťažké nájsť. Neďaleko dediny tečie rieka a nad dedinou je priehrada, ktorá sa musí udržovať v dobrom stave, pretože ak by sa pretrhla, voda by celú dedinu zaplavila. Na okolitých poliach sa pestuje zelenina a ovocie a okolo sú lesy. Dedine šéfuje Tatko Šmolko, ktorý ostatným Šmolkom radí, pomáha a udržuje v dedine poriadok. Ak na dlhšiu dobu odíde, samotní Šmolkovia nedokážu všetko správne zorganizovať a pri jeho návrate je v dedine často veľký neporiadok. Keďže zo Šmolkov je možné vyrobiť zlato, sú často prenasledovaní. Ich najväčší nepriatelia sú čarodejník Gargamel a jeho kocúr Azrael, ktorí po nich idú a snažia sa ich chytiť. Šmolkovské pravidlo, ktoré by všetci Šmolkovia mali dodržiavať, je byť šmolkózny (poctivý, dobrácky, pomáhať druhým a k nikomu sa nesprávať zle). V dedine sú si k sebe všetci rovní, ale niekto je obľúbenejší viac a niekto menej. Medzi najmenej obľúbených patrí napríklad Mudroš kvôli svojim nápadom a hlúpym rečiam, naopak najobľúbenejší je Tatko Šmolko. Typická Šmolkovská vlastnosť je, že každému pomáhajú, nech už je to ktokoľvek. V dedine sa koná divadlo, koncerty, karnevaly atď.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Šmoulové na českej Wikipédii.