Strelec (trpasličia eliptická galaxia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
malé rozšírenie
d
(malé rozšírenie)
'''Trpasličia galaxia Strelec''' alebo '''SagDEG''' ('''S'''agittarius '''D'''warf '''E'''lliptical '''G'''alaxy) je trpasličia [[eliptická galaxia]] v súhvezdí [[súhvezdie Strelec|Strelec]]. Je to [[satelitná galaxia]] [[Mliečna cesta|Mliečnej cesty]] a zároveň naša najbližšia galaxia.
 
Túto, len 51 000 [[svetelný rok|svetelných rokov]] vzdialenú galaxiu, objavili v roku [[1994]] [[Rodrigo Ibata]], [[Gerard Gilmore]] a [[Mike Irvin]]. Napriek svojej blízkosti je táto galaxia tak málo jasným a tak plošne rozsiahlym (10°) objektom, že dlho unikala pozornosti [[astronóm]]ov. SagDEG obieha
okolo našej Galaxie spolu s inými menej hmotnými galaxiami. Gravitačné pole deformuje túto malú galaxiu do tvaru, ktorý je pretiahnutý smerom k nám. Postupom času bude SagDEG úplne roztrhaný a pohltený našou Galaxiou. Takéto splývanie galaxií sa nazýva [[galaktický kanibalizmus]]. Druhá, podobná galaxia je [[SagDIG]] – Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy (Strelcov trpaslík nepravidelná galaxia.) Obe galaxie sú členmi [[Miestna skupina galaxií|Miestnej skupiny galaxií]] a sprievodcovia Galaxie.
 
{{Astronomický výhonok}}
[[Kategória:Trpasličie galaxie]]
[[Kategória:Eliptické galaxie]]
[[Kategória:Miestna skupina galaxií]]
 
[[de:Sagittarius-Zwerggalaxie]]
12 350

úprav

Navigačné menu