Šivaizmus: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
System81 (diskusia | príspevky)
d zmena
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
'''Šivaizmus''' (alebo aj šaivizmus) je najstarší hinduistický smer, kde boh [[Šiva]] je absolútnym Bohom. [[Šiva]], v [[Sanskrit|sanskrite]] 'Ten, kto je milý a priateľský', je Bohom absurdít a paradoxov, čo dosvedčuje fakt, že má na sebe ako časť odevu alebo ozdôb odevu (často je tak zobrazovaný) lebky, okolo krku hadov (čím sa zdôrazňuje jeho absolútne víťazstvo nad smrťou) - pre šaivistov, teda nasledovníkov tohto Boha, je Pánom vesmíru a jeho fyzickým miestom tu na Zemi je svätá hora [[Kailasa]] v [[Tibet|Tibete]], ktorú nazývajú aj [[Kailash]] - hora hákového kríža, vysoká 6,638 m. Šivaisti robia k tejto hore púte. V tibetskom jazyku sa hora volá Gang Rinpoche. Slovo Kailāśā v [[Sanskrit|sanskrite]] znamená kryštál. [[Šiva]] má dvoch synov - [[Ganeš]] a [[Murugan]]. Symbolom šivaizmu je popol, keďže - ako hinduisti veria - Šiva predstavuje zničenie, kedy ohňom všetko spáli až do tla. I keď niektorí stúpenci [[hinduizmus|hinduizmu]] zdieľajú názory, že jeho ničiteľský atribút skôr prichádza zo Západu - to však nie je celkom pravda, možno iba v chápaní absolútnej deštrukcie, v ktorej nevidieť nijaký zrod. [[Vibhuti]] je znak nasledovníkov tohto Boha, teda šivaistov. [[Vibhuti]] sú tri horizontálne čiary nakreslené pod sebou popolom na čele (príslušníci hinduistických denominácií sa takto poznávajú - višnuisti majú pravdaže na čele iný symbol a šaktisti tiež).
'''Šivaizmus''' alebo '''šaivizmus''' je najstarší hinduistický smer, kde boh [[Šiva]] je absolútnym Bohom. [[Šiva]], v [[Sanskrit|sanskrite]] 'Ten, kto je milý a priateľský', je Bohom absurdít a paradoxov, čo dosvedčuje fakt, že má na sebe ako časť odevu alebo ozdôb odevu (často je tak zobrazovaný) lebky, okolo krku hadov (čím sa zdôrazňuje jeho absolútne víťazstvo nad smrťou) - pre šaivistov, teda nasledovníkov tohto Boha, je Pánom vesmíru a jeho fyzickým miestom tu na Zemi je svätá hora [[Kailasa]] v [[Tibet|Tibete]], ktorú nazývajú aj [[Kailash]] - hora hákového kríža, vysoká 6,638 m. Šivaisti robia k tejto hore púte. V tibetskom jazyku sa hora volá Gang Rinpoche. Slovo Kailāśā v [[Sanskrit|sanskrite]] znamená kryštál. [[Šiva]] má dvoch synov - [[Ganeš]] a [[Murugan]]. Symbolom šivaizmu je popol, keďže - ako hinduisti veria - Šiva predstavuje zničenie, kedy ohňom všetko spáli až do tla. I keď niektorí stúpenci [[hinduizmus|hinduizmu]] zdieľajú názory, že jeho ničiteľský atribút skôr prichádza zo Západu - to však nie je celkom pravda, možno iba v chápaní absolútnej deštrukcie, v ktorej nevidieť nijaký zrod. [[Vibhuti]] je znak nasledovníkov tohto Boha, teda šivaistov. [[Vibhuti]] sú tri horizontálne čiary nakreslené pod sebou popolom na čele (príslušníci hinduistických denominácií sa takto poznávajú - višnuisti majú pravdaže na čele iný symbol a šaktisti tiež).


== História a školy ==
== Dejiny a školy ==


Niektoré hinduistické stránky uvádzajú, že [[Kába]] (najdôležitejší objekt islamskej viery v Mekke) obsahuje písmená v sanskrite a hovorí sa, že je to dávnoveký chrám boha [[Šivu]]. Šaivizmus je monoteistické náboženstvo, kde [[Ganeš]] a [[Murugan]] (Šivovi synovia) sú uctievaní ako Šivova energia. Šaivizmus má veľa škôl - napr. Kašmírsky šaivizmus, Šiva advaita atď. Šivaizmus je dosť silne zameraný aj na [[tantra|tantry]].
Niektoré hinduistické stránky uvádzajú, že [[Kába]] (najdôležitejší objekt islamskej viery v Mekke) obsahuje písmená v sanskrite a hovorí sa, že je to dávnoveký chrám boha [[Šivu]]. Šaivizmus je monoteistické náboženstvo, kde [[Ganeš]] a [[Murugan]] (Šivovi synovia) sú uctievaní ako Šivova energia. Šaivizmus má veľa škôl - napr. Kašmírsky šaivizmus, Šiva advaita atď. Šivaizmus je dosť silne zameraný aj na [[tantra|tantry]].
Riadok 7: Riadok 7:
== Externé odkazy ==
== Externé odkazy ==
*[http://www.freebsd.nfo.sk/hinduizmus/ Zdroj, odkiaľ bol text čerpaný]
*[http://www.freebsd.nfo.sk/hinduizmus/ Zdroj, odkiaľ bol text čerpaný]

[[Kategória:Náboženstvá]]

Verzia z 03:24, 6. december 2007

Šivaizmus alebo šaivizmus je najstarší hinduistický smer, kde boh Šiva je absolútnym Bohom. Šiva, v sanskrite 'Ten, kto je milý a priateľský', je Bohom absurdít a paradoxov, čo dosvedčuje fakt, že má na sebe ako časť odevu alebo ozdôb odevu (často je tak zobrazovaný) lebky, okolo krku hadov (čím sa zdôrazňuje jeho absolútne víťazstvo nad smrťou) - pre šaivistov, teda nasledovníkov tohto Boha, je Pánom vesmíru a jeho fyzickým miestom tu na Zemi je svätá hora Kailasa v Tibete, ktorú nazývajú aj Kailash - hora hákového kríža, vysoká 6,638 m. Šivaisti robia k tejto hore púte. V tibetskom jazyku sa hora volá Gang Rinpoche. Slovo Kailāśā v sanskrite znamená kryštál. Šiva má dvoch synov - Ganeš a Murugan. Symbolom šivaizmu je popol, keďže - ako hinduisti veria - Šiva predstavuje zničenie, kedy ohňom všetko spáli až do tla. I keď niektorí stúpenci hinduizmu zdieľajú názory, že jeho ničiteľský atribút skôr prichádza zo Západu - to však nie je celkom pravda, možno iba v chápaní absolútnej deštrukcie, v ktorej nevidieť nijaký zrod. Vibhuti je znak nasledovníkov tohto Boha, teda šivaistov. Vibhuti sú tri horizontálne čiary nakreslené pod sebou popolom na čele (príslušníci hinduistických denominácií sa takto poznávajú - višnuisti majú pravdaže na čele iný symbol a šaktisti tiež).

Dejiny a školy

Niektoré hinduistické stránky uvádzajú, že Kába (najdôležitejší objekt islamskej viery v Mekke) obsahuje písmená v sanskrite a hovorí sa, že je to dávnoveký chrám boha Šivu. Šaivizmus je monoteistické náboženstvo, kde Ganeš a Murugan (Šivovi synovia) sú uctievaní ako Šivova energia. Šaivizmus má veľa škôl - napr. Kašmírsky šaivizmus, Šiva advaita atď. Šivaizmus je dosť silne zameraný aj na tantry.

Externé odkazy