Sanskrit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sanskrit
(संस्कृतम् saṃskṛtam)
Štáty India, Nepál
Región Indický polostrov
Počet hovoriacich 49 736 plynule hovoriacich (indické sčítanie, 1991)
Klasifikácia Indoeurópske jazyky
Písmo Dévanágarí, niekoľko ďal­ších Bráhmí písiem a latinka
Postavenie
Úradný jazyk India India
Regulátor žiadny
Jazykové kódy
ISO 639-1 sa
ISO 639-2 san
ISO 639-3 san
SIL SAN
Wikipédia
Adresa sa.wikipedia.org
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Portal.svg Jazykový portál

Sanskrit alebo sanskrt (Sanskrit: saṃskṛtam [səmskr̩t̪əm] alebo saṃskṛta, pôvodne saṃskṛtā vāk, "čistá reč") (ďalšie názvy pozri nižšie) je najstarší známy indoárijský jazyk. Sanskrit je hlavným posvätným jazykom hinduizmu, filozofickým jazykom hinduizmu, džinizmu, budhizmu a sikhizmu a spisovný jazyk ktorý bol používaný ako lingua franca v Indií a krajinách ovplynených jej kultúrou. Je to štandardizované nárečie starej indoárijčiny ktoré pochádza z védického sanskritu a vyvinulo sa z praindoiránčiny a praindoeurópčiny. Ako jeden z najstarších indoeurópskych jazykov ktorý má písomnú formu, Sanskrit má dôležitú úlohu pri štúdiu indoeurópskych jazykov.[1][2]

Iné slovenské názvy sú: stará indoárijčina alebo stará indičtina; ak sa védčina považuje za samostatný jazyk, tak názov znie aj: staré indoárijské jazyky alebo staré indické jazyky.

Sanskritský kmeň názvu znie संस्कृत – t. j. v prepise sanskrta alebo v inom (menej vhodnom) prepise sanskrita. Sanskritský nominatív názvu znie sanskr(i)tam. Hindský názov sa rovnako píše, ale vyslovuje sa sanskrt alebo sanskrit, pričom v tomto prípade je prepis s -i- naopak vhodnejší než prepis bez -i-.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Sanskritský kmeň názvu znie संस्कृत – t. j. v prepise sanskrta alebo v inom (menej vhodnom) prepise sanskrita. Sanskritský nominatív názvu znie sanskr(i)tam. Hindský názov sa rovnako píše, ale vyslovuje sa sanskrt alebo sanskrit, pričom v tomto prípade je prepis s -i- naopak vhodnejší než prepis bez -i-. Sáṃskṛta je prídavné meno, ktoré sa dá preložiť ako "niečo, čo je zostrojené, skonštruované, dobre alebo úplne stvorené, rafinované, skrášlené, vysoko prepracované". Je odvodené z koreňa saṃ-skar - "zostrojiť, usporiadať, zložiť, pripraviť".[3]

Toto prídavné meno sa objavuje len v epickom a klasickom sanskrite v dielach Manusmṛti a Mahabharata. Už zo svojej definície bol sanskrit vždy "kultúrnym jazykom", posvätným a sofistikovaným jazykom, ktorý nikto nepoužíval v bežnom živote. Jazyk, ktorým bežne hovorili ľudia, bol označovaný ako prākṛta - "prirodzený, pôvodný, normálny, bežný".[4]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sanskrit sa delí na:

Védčina[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: védčina

Klasický sanskrit[upraviť | upraviť zdroj]

Text z Nového zákona (Jn 3,16) z roku 1863 v sanskritskom preklade Biblie vytlačenom v písme Grantha

Klasický sanskrit sa používa už 2500 rokov až dodnes v dielach najrozličnejších žánrov, pričom slúži ako prameň obohacovania indických jazykov. Kodifikoval ho v 5. stor. pred Kr. gramatik Pánini. Niektorí jazykovedci (najmä v 19. stor.) ho stotožňovali s indoeurópskym prajazykom (praindoeurópčina) a nazývali "matka všetkých jazykov". Tento názor bol však mylný.

Sanskrit je jazykom jednej z veľkých svetových literatúr - indickej literatúry. Známym sanskritským textom je napríklad Mahábhárata.

Sanskrit je dnes liturgickým jazykom hinduizmu, budhizmu a džinizmu, ako aj jedným z 22 úradných jazykov Indie. V Indii a juhovýchodnej Ázii má sanskrit podobnú úlohu ako gréčtina a latinčina v Európe, je ním písaná významná časť indickej filozofie a hinduistickej tradície. Sanskrit sa často používa aj dnes – napr. v terminológii jogy a iných indických vedách.

Vokalizmus sanskritu sa vyznačuje zmenou PIE e, o, a na a. Sanskrit má osem pádov, v súčasnosti sa zapisuje najčastejšie zľava doprava pomocou písma dévanágarí, ktoré má 34 spoluhlások a 12 samohlások.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Benware, Wilbur (1974). The study of Indo-European vocalism in the 19th century : from the beginnings to Whitney and Scherer : a critical-historical accountAmsterdam: Benjamins. pp. 25–27. ISBN 978-90-272-0894-1.
  2. "Sheldon Pollock offers scholarly opinion on Sanskrit - a language Govt. seems keen to massify".
  3. Williams, Monier (2004). A Sanskrit-English dictionary : etymologically and philologically arranged with special reference to cognate Indo-European languages. New Delhi: Bharatiya Granth Niketan. p. 1120. ISBN 978-81-89211-00-4.
  4. Southworth, Franklin (2005). Linguistic archaeology of South Asia (PDF). London: RoutledgeCurzon. p. 87. ISBN 978-0-203-41291-6.