Preskočiť na obsah

Maldivčina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
maldivčina
(ދިވެހި, dhivehi, divehi)
ŠtátyMaldivy, Maliku
RegiónÁzia
Počet hovoriacich371 000 [1]
Poradie-
Klasifikácia
Písmotána
Postavenie
Úradný jazykMaldivy
RegulátorNational Centre for Linguistics and Historical Research [1]
Jazykové kódy
ISO 639-1dv
ISO 639-2div
ISO 639-3div
Wikipédia
Adresadv.wikipedia.org
Pomenovanieވިކިޕީޑިޔާ
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Oblasť, kde sa hovorí maldivsky

Maldivčina, divehi alebo dhivehi (ދިވެހި) je indoárijský jazyk používaný približne 371 000 hovoriacimi na Maldivách a ostrove Maliku. Pravdepodobne sa vyvinul z jazyka elu alebo starej sinhalčiny. Jeho vývoj ovplyvnilo mnoho ostatných jazykov, predovšetkým arabčina. Vplyv na nej však mala i sinhalčina, tamilčina, hindčina, francúzština, portugalčina a angličtina.

Vďaka veľkej rozlohe územia na ktorom sa jednotlivé ostrovy nachádzajú sa predovšetkým medzi severnými a južnými atolmi vyvinuli rozdiely vo výslovnosti aj v slovnej zásobe. Obyvatelia Malé tak často nerozumejú dialektu z Addu.

Maldivčina používa zvláštne písmo tána písané sprava doľava. Skôr bola zapisovaná písmom Divehi Akuru písaným zľava doprava. Používané bolo až do príchodu islamu v 16. storočí. Až do konca 18. storočia bolo bežne používané v oficiálnych korešpondenciách s atolom Addu. Do roku 1960 potom bolo používané na niektorých izolovaných ostrovoch a dedinských komunitách. Posledný pôvodný používateľ zomrel v roku 1990. Dnes sa ju Maledivci učia ako druhé písmo.

Z maldivčiny prešlo do angličtiny napríklad slovo atholu, v anglickej aj medzinárodnej podobe známe ako atol.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Maldivčina na Ethnologue