Sanskrit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Staré indoárijské jazyky)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sanskrit
(संस्कृतम् saṃskṛtam)
Štáty India, Nepál
Región India, Nepál
Počet hovoriacich 49 736 plynule hovoriacich (indické sčítanie, 1991)
Klasifikácia Indoeurópske jazyky
Písmo Dévanágarí, niekoľko ďal­ších Bráhmí písiem a latinka
Postavenie
Úradný jazyk India
Regulátor žiadny
Jazykové kódy
ISO 639-1 sa
ISO 639-2 san
ISO 639-3 san
SIL san
Wikipédia
Adresa sa.wikipedia.org
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Portal.svg Jazykový portál

Sanskrit alebo sanskrt (ďalšie názvy pozri nižšie) je najstarší známy indoárijský jazyk.

Názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné slovenské názvy sú: stará indoárijčina alebo stará indičtina; ak sa védčina považuje za samostatný jazyk, tak názov znie aj: staré indoárijské jazyky alebo staré indické jazyky.

Sanskritský kmeň názvu znie संस्कृत – t. j. v prepise sanskrta alebo v inom (menej vhodnom) prepise sanskrita. Sanskritský nominatív názvu znie sanskr(i)tam. Hindský názov sa rovnako píše, ale vyslovuje sa sanskrt alebo sanskrit, pričom v tomto prípade je prepis s -i- naopak vhodnejší než prepis bez -i-.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sanskrit sa delí na:

Védčina[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: védčina

Klasický sanskrit[upraviť | upraviť zdroj]

Text z Nového zákona (Jn 3,16) z roku 1863 v sanskritskom preklade Biblie vytlačenom v písme Grantha

Klasický sanskrit sa používa už 2500 rokov až dodnes v dielach najrozličnejších žánrov, pričom slúži ako prameň obohacovania indických jazykov. Kodifikoval ho v 5. stor. pred Kr. gramatik Pánini. Niektorí jazykovedci (najmä v 19. stor.) ho stotožňovali s indoeurópskym prajazykom (praindoeurópčina) a nazývali "matka všetkých jazykov". Tento názor bol však mylný.

Sanskrit je jazykom jednej z veľkých svetových literatúr - indickej literatúry. Známym sanskritským textom je napríklad Mahábhárata.

Sanskrit je dnes liturgickým jazykom hinduizmu, budhizmu a džinizmu, ako aj jedným z 22 úradných jazykov Indie. V Indii a juhovýchodnej Ázii má sanskrit podobnú úlohu ako gréčtina a latinčina v Európe, je ním písaná významná časť indickej filozofie a hinduistickej tradície. Sanskrit sa často používa aj dnes – napr. v terminológii jogy a iných indických vedách.

Vokalizmus sanskritu sa vyznačuje zmenou PIE e, o, a na a. Sanskrit má osem pádov, v súčasnosti sa zapisuje najčastejšie zľava doprava pomocou písma dévanágarí, ktoré má 34 spoluhlások a 12 samohlások.