Edgar (Anglicko): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 13 rokmi
d
→‎Život: preklep
d (robot Pridal: ang, bs, de, es, fi, fr, he, hr, hu, it, ja, ka, la, nl, no, pl, pt, ru, simple, sv, th)
d (→‎Život: preklep)
Edgar osirel vo veľmi nízkom veku a tak starostlivosť o neho prevzal ealdorman Aethelstan Half-King s manželkou Aelfwinn. Kedže boli podporovateľmi kláštorných reforiem, zverili Edgarovu výchovu do rúk vedúcej osobnosti tohto hnutia svätému Aethelwoldovi, opátovi z Abingdonu.
 
Počas vlády svojho brata Edwyho bol nespokojnou šľachtou prehlásený kráľom [[Mercia|Mercie]] a [[Northumbria|Northumbrie]] ([[957]]). Po smrti Edwyho († [[15. október]] [[959]]) sa stal kráľom celého Anglicka. Okamžite povolal z exilu [[svätý Dunstan|svätého Dunstana]], ktorý sa stal jeho radcom. Dunstanovi zveril biskupstvo vo [[Worcester]]i a neskôr v [[Londýn]]e, a v roku [[961]] obsadil DunstonDunstan miesto [[Canterbury|canterburského]] [[arcibiskup]]a.
 
Vláda Edgara bola obdobím pokoja. Edgar bol podporovateľom kláštornej reformy, na ktorej spolupracoval nielen s Dunstanom, ale aj Oswaldom z Worcesteru a svojím učiteľom z detstva Aethelwoldom. Boli zriaďované nové [[Rád svätého Benedikta|benediktínske]] kláštory po celej krajine, zo starých kláštorov boli vyhnaní kňazi a kanonici, ktorých disciplína bola uvoľnená, a boli nahradení mníchmi, riadiacimi sa regulou [[Benedikt z Nursie|sv. Benedikta]]. Okrem toho vydal zákony, ktoré boli uznávané nasledujúcimi generáciami. Zaviedol jednotnú menu v celej krajine. Uskutočnil reorganizáciu anglického loďstva, ktoré malo chrániť brehy Anglicka pred dánskymi vpádmi.
1 550

úprav

Navigačné menu