Worcester

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O meste v USA pozri Worcester (Massachusetts).
Worcester
mesto
Erb
Štát Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Krajina Anglicko
Región West Midlands
Nemetropolitné grófstvo Worcestershire
Súradnice 52°11′28″S 2°13′20″Z / 52,19111°S 2,22222°Z / 52.19111; -2.22222
Rozloha 33,28 km² (3 328 ha)
Obyvateľstvo 98 768 (2011)
Hustota 2 967,79 obyv./km²
PSČ WR1-5
Poloha mesta
Poloha mesta
Poloha mesta
Webová stránka: worcester.gov.uk
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Worcester (čítaj [wʊstə]) je mesto v anglickom grófstve Worcestershire. Je hlavným mestom tohto grófstva, má asi 93 400 obyvateľov a nachádza sa asi 48 km juhozápadne od Birminghamu a asi 47 km severne od Gloucesteru. Mestom preteká rieka Severn.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť Worcesteru bola osídlená už v dobe neolitu. Okolo roku 400 pred Kr. bola na východnom brehu rieky postavená osada s obranným násypom. Pozícia umožňujúca brániť brod cez rieku bola zvolená Rimanmi pre vybudovanie opevnenia na ceste medzi Gloucesterom a Wroxeterom. Potom čo sa hranice ríše posunuli na západ, vzniklo tu priemyselné mesto s vlastnou pekárňou a kováčstvom.

Worcester v dobe vlády Rimanov bol živým obchodným a priemyselným centrom po asi 300 rokov ale v čase, keď sa roku 407 Rimania stiahli z Británie, jeho význam poklesol. Ďalšia zmienka o ňom pochádza zo 7. storočia kedy je spomínaný v anglosaských dokumentoch. Fakt, že bol Worcester v tom čase vybraný, miesto ďaleko väčšieho Gloucesteru aj kráľovského centra vo Winchcombe, ako centrum novej diecézy naznačuje, že tu existovala dobre situovaná a vplyvná kresťanská komunita.

V roku 1041 bolo mesto takmer zničené po vzbure proti trestným daniam kráľa Hardiknuta. V rokoch vojny kráľa Štefana proti cisárovnej Matilde, dcére kráľa Henricha I., v rokoch 1139, 1150 a 1151 bolo mesto opakovane napadnuté. V stredoveku, potom čo sa začala rozvíjať výroba plátna, vzrástol počet obyvateľov Worcesteru asi na 10 000. Mestská správa získala v tej dobe autonómiu.

V 18. storočí obchodný význam Worcesteru strácal, v porovnaní s ostatnými modernými mestami West Midlands, na význame. Otvorenie kanála medzi Worcesterom a Birminghamom v roku 1815 zlepšilo možnosť transportu výrobkov z mesta do väčších priemyselných centier. Roku 1860 bola vo Worcesteri založená spoločnosť British Medical Association.

V 50. a 60. rokoch 20. storočia boli veľké oblasti stredovekého centra Worcesteru zbúrané a nahradené modernou výstavbou. Aj keď existujú oblasti vo Worcesteri, ktoré si zachovali pôvodný starobylý ráz, je to len malý zvyšok toho čo existovalo pôvodne. Súčasné hranice mesta boli ustanovené pri správnej reforme roku 1974.

Ekonomika a priemysel[upraviť | upraviť zdroj]

V 19. storočí a na začiatku 20. storočia bol Worcester hlavným centrom produkcie rukavíc. Na konci Viktoriánskej doby tu vyrastali zlievárne, strojárske továrne vyrábajúce strojné súčasti a odliatky a strojárske továrne produkujúce stroje pre ťažobný priemysel. V meste sa tiež nachádza kráľovská porcelánka a továreň na výrobu najznámejšieho produktu vo Worcesteri - Lea & Perrins Worcestershire sauce.

Tradícia zlievarenstva je v súčasnosti reprezentovaná spoločnosťou Morganite Crucible. Worcester je aj miestom vydávania jedného z najdlhšie vychádzajúceho denníka na svete - Berrow’s Worcester Journal. Podobne ako v iných mestách má aj Worcester ulicu, kde sú sústredené obchody s luxusným tovarom svetových značiek. Na High Street majú svoje zastúpenie okrem iného spoločnosti Marks & Spencer, Debenhams, Boots Group, WH Smith, Superdrug, River Island, Woolworths a Next.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Worcester sa nachádza takmer na trase diaľnice M5 a je tak ľahko dosiahnuteľný z iných častí krajiny. Cesta do Londýna, ktorý je odtiaľto asi 200 km, trvá si 1,5 hodiny.

V meste existujú dve dôležité železničnej stanice - Worcester Foregate Street a Worcester Shrub Hill. Z oboch odchádzajú časté spoje do Birminghamu a okolitých miest. Vzhľadom na to, že je mesto asi 3 km od hlavnej národnej železničnej siete, nezastavujú tu vlaky vnútroštátnych spojov Cross-Country a Worcestershire je tak jediným grófstvom, kde vlaky týchto liniek bežne nezastavujú.

Mestskú hromadnú dopravu v meste zabezpečuje hlavne dopravcu First Group. Hlavnou autobusovou stanicou je CrownGate Bus Station.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Raz za tri roky je Worcester miestom organizovania prehliadky Three Choirs Festival, ktorá vznikla v 18. storočí a je považovaná za jeden z najstarších hudobných festivalov v Európe (ďalšími mestami sú Gloucester a Hereford). Ďalšou kultúrnou udalosťou je nedávno založený (2003) Worcester Festival. Je usporiadaný na konci augusta a zahŕňa koncerty, divadelné predstavenia a umelecké dielne.

Divadelná scéna je vo Worcesteri zastúpená napríklad Kráľovským divadlom na Angel Street a Swan Theatre. Countess of Huntingdon’s Hall je historický kostol, ktorý je v súčasnosti využívaný pre muzikálové predstavenia.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto je sídlom worcesterskej univerzity, ktorá dostala štatút univerzity roka 2005. V predchádzajúcich rokoch bola známa ako University College Worcester a predtým ako Worcester College of Higher Education.

Stredoškolské vzdelanie poskytujú štátne Worcester Sixth Form College a Worcester College of Technology a súkromné ​​Royal Grammar School Worcester, založená roku 1291 a King’s School, pôsobiaca od roku 1541.

Turistické atrakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšou pamiatkou v meste je Worcesterská katedrála. Stavba súčasnej katedrály bola zahájená roku 1084 ale jej krypta pochádza z 10. storočia. Kapitula je jedinou v krajine, ktorá má kruhový tvar. V katedrále je pochovaný napríklad Ján Bezzemok.

Vo Worcesteri sa nachádzajú tri hlavné parky - Cripplegate Park, Gheluvelt Park a Fort Royal Park, na ktorého území sa odohrala jedna z bitiek občianskej vojny.

Pohľad na Worcester z katedrály

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Worcester

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Worcester na českej Wikipédii.