Hardiknut

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hardiknut s matkou

Hardiknut (* 1018 – † 8. jún 1042) bol kráľom Dánska od roku 1035 a Anglicka od roku 1040.

Bol synom Knuta Veľkého a Emmy Normandskej.

Na dánsky trón nastúpil po smrti svojho otca v roku 1035 ako Knut III. Konflikt s nórskym kráľom Magnusom I. mu znemožnil cestu do Anglicka na zabezpečenie svojho nároku aj tam, regentskej vlády v Anglicku sa teda ujal Hardiknutov nevlastný brat Harold I.

Harold si však v roku 1037 vzal anglickú korunu pre seba. Hardiknutovi sa podarilo urovnať spory v Škandinávii dohodou s Magnusom, že ak niektorý z nich zomrie bez dediča, druhý kráľ bude jeho nástupcom. Keď si takto uvoľnil ruky, pripravil Hardiknut inváziu do Anglicka, aby získal anglický trón. Harold I. však zomrel skôr (17. marec 1040) než dánske vojsko priplávalo. Hardiknut pristál 17. júna 1040 v Sandwichi s flotilou 62 lodí a dal sa korunovať za anglického kráľa.

Hardiknut bol krutý a nepopulárny vládca. Na pokrytie výdajov spojených s vyslaním flotily niekoľkokrát zvýšil dane. V roku 1041 pozval svojho nevlastného brata Eduarda (neskorší kráľ Eduard Vyznávač) späť z exilu v Normandii do Anglicka a pravdepodobne z neho urobil svojho dediča.

Hardiknut nebol ženatý a nemal deti. Zomrel 8. júna 1042 v Lambeth a bol pochovaný vo Winchestri. Po jeho smrti nastúpil na anglický trón Eduard Vyznávač, ktorý tak vrátil korunu anglosaskej kráľovskej línii.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hardiknut na českej Wikipédii.