Edwy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Edwy
Anglosaský kráľ
Edwy
Panovanie
Panovanie 955 – 959
Predchodca Edred
Nástupca Edgar
Biografické údaje
Narodenie 940
Úmrtie 15. október 959 (19 rokov)
Gloucester
Rodina
Manželka
Aelfgifu
Otec Edmund I.
Matka Elgiva
Odkazy
Spolupracuj na Commons Edwy
(multimediálne súbory na commons)

Edwy alebo Eadwig (* okolo 940 – † 15. október 959, Gloucester) bol anglosaský kráľ, ktorý vládol v Anglicku v rokoch 955 – 959.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom kráľa Edmunda I. a jeho manželky Elgivy (Aelfgifu). Bol bratom Edgara, kráľa Anglicka v rokoch 959 – 975. Edwy bol ženatý s Aelfgifu, dcérou Aethelgify, pochádzajúcej z potomstva kráľa Ethelreda I. Nemal žiadne deti.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti svojho strýka Edreda († 23. november 955) bol jednomyseľne zvolený za kráľa a v januári 956 bol korunovaný canterburským arcibiskupom Odom v Kingston-upon-Thames. Už na korunovačnej hostine sa začali jeho problémy so šľachtou a najmä cirkvou, vedenou Svätým Dunstanom a arcibiskupom Odom. Mladý kráľ sa nedostavil na rokovanie s hodnostármi kráľovstva o štátnych záležitostiach. Preto boli vyslaný Dunstan a biskup z Lichfieldu, aby panovníka našli. Dunstan našiel mladého kráľa užívajúceho si spoločnosť Aelfgify a jej matky Aethelgify. Dunstan vytiahol kráľa z komnaty a nútil ho, aby zapudil "ľahkú ženu". Edwyho tento zásah rozhneval a Dunstan musel hľadať útočisko vo svojom opátsve v Glastonbury. Edwy, podnecovaný Aelfgifou, ktorá sa stala v roku 956 jeho manželkou, Dunstana prenasledoval, vyplienil jeho kláštor a roku 957 ho vypovedal z kráľovstva. Zároveň zabavil všetky majetky patriace opátovmu veľkému prívržencovi, jeho starej matke Eadgife, manželke bývalého kráľa Eduarda I.

Mladý kráľ sa pokúšal vytvoriť si skupinu lojálnych vazalov, o čom svedčí neobyčajné množstvo listín z roku 956. Medzi nimi boli Aelfheah, ealdorman z Mercie, Aelfhere, ealdorman z Wessexu, Byrhthelm, biskup z Winchesteru, pochádzajú údajne z príbuzenstva Ethelreda I. Postup kráľa vyvolal nespokojnosť najmä v Mercii a Northumbrii, ktoré sa v roku 957 vzbúrili a do ich čela sa postavil Edwyho mladší brat Edgar. Edwy bol porazený v bitke pri Gloucesteri, ale skôr ako by sa v krajine rozpútala občianska vojna, šľachtici dosiahli dohodu o rozdelení kráľovstva na dve časti (hranicu tvorila rieka Temža). Na juhu, vo Wessexe a Kente vládol Edwy, ktorý však aj naďalej používal v listinách titul kráľa Anglicka. Na severe vládol zase Edgar.

V nasledujúcich rokoch sa Edwyho vláda vyznačovala múdrosťou a poskytovaním významných darov pre cirkev. Roku 958 došlo k rozluke jeho manželstva z dôvodu blízkej pokrvnej príbuznosti. Keďže z manželstva nevzišli žiadne deti, po smrti Edwyho 15. októbra 959 sa stal kráľom znovu zjednoteného kráľovstva Edgar.