Edwy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edwy
Anglosaský kráľ
Edwy
Panovanie
Panovanie955 – 959
PredchodcaEdred
NástupcaEdgar
Biografické údaje
Narodenie940
Úmrtie15. október 959 (18 – 19 rokov)
Gloucester
Rodina
Manželka
Aelfgifu
OtecEdmund I.
MatkaElgiva
Odkazy
Spolupracuj na CommonsEdwy
(multimediálne súbory na commons)

Edwy alebo Eadwig (* okolo 940 – † 15. október 959, Gloucester) bol anglosaský kráľ, ktorý vládol v Anglicku v rokoch 955 – 959.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom kráľa Edmunda I. a jeho manželky Elgivy (Aelfgifu). Bol bratom Edgara, kráľa Anglicka v rokoch 959 – 975. Edwy bol ženatý s Aelfgifu, dcérou Aethelgify, pochádzajúcej z potomstva kráľa Ethelreda I. Nemal žiadne deti.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti svojho strýka Edreda († 23. november 955) bol jednomyseľne zvolený za kráľa a v januári 956 bol korunovaný canterburským arcibiskupom Odom v Kingston-upon-Thames. Už na korunovačnej hostine sa začali jeho problémy so šľachtou a najmä cirkvou, vedenou Svätým Dunstanom a arcibiskupom Odom. Mladý kráľ sa nedostavil na rokovanie s hodnostármi kráľovstva o štátnych záležitostiach. Preto boli vyslaný Dunstan a biskup z Lichfieldu, aby panovníka našli. Dunstan našiel mladého kráľa užívajúceho si spoločnosť Aelfgify a jej matky Aethelgify. Dunstan vytiahol kráľa z komnaty a nútil ho, aby zapudil "ľahkú ženu". Edwyho tento zásah rozhneval a Dunstan musel hľadať útočisko vo svojom opátsve v Glastonbury. Edwy, podnecovaný Aelfgifou, ktorá sa stala v roku 956 jeho manželkou, Dunstana prenasledoval, vyplienil jeho kláštor a roku 957 ho vypovedal z kráľovstva. Zároveň zabavil všetky majetky patriace opátovmu veľkému prívržencovi, jeho starej matke Eadgife, manželke bývalého kráľa Eduarda I.

Mladý kráľ sa pokúšal vytvoriť si skupinu lojálnych vazalov, o čom svedčí neobyčajné množstvo listín z roku 956. Medzi nimi boli Aelfheah, ealdorman z Mercie, Aelfhere, ealdorman z Wessexu, Byrhthelm, biskup z Winchesteru, pochádzajú údajne z príbuzenstva Ethelreda I. Postup kráľa vyvolal nespokojnosť najmä v Mercii a Northumbrii, ktoré sa v roku 957 vzbúrili a do ich čela sa postavil Edwyho mladší brat Edgar. Edwy bol porazený v bitke pri Gloucesteri, ale skôr ako by sa v krajine rozpútala občianska vojna, šľachtici dosiahli dohodu o rozdelení kráľovstva na dve časti (hranicu tvorila rieka Temža). Na juhu, vo Wessexe a Kente vládol Edwy, ktorý však aj naďalej používal v listinách titul kráľa Anglicka. Na severe vládol zase Edgar.

V nasledujúcich rokoch sa Edwyho vláda vyznačovala múdrosťou a poskytovaním významných darov pre cirkev. Roku 958 došlo k rozluke jeho manželstva z dôvodu blízkej pokrvnej príbuznosti. Keďže z manželstva nevzišli žiadne deti, po smrti Edwyho 15. októbra 959 sa stal kráľom znovu zjednoteného kráľovstva Edgar.