Multitasking (počítače): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
dopreklad, upresnenia
d (+ cs)
(dopreklad, upresnenia)
Termínom '''multitasking''' (z [[angličtina|anglického]] ''multi'', ''mnoho'' + ''task'', ''úloha'') sa označuje schopnosť [[počítač]]a vykonávať (aspoň zdanlivo) niekoľko úloh súčasne. Väčšina dnešných [[operačný systém|operačných systémov]] je viacúlohová – patrí sem napríklad [[Windows]] či [[Linux]]. Naopak [[MS-DOS]] je príkladom jednoúlohového systému, na ktorom vždy beží len jediný program.
 
Multitasking môže byť realizovaný mnohými spôsobmi. Základné delenie je na ''skutočný multitasking'', kedy je [[hardware]] počítača ozaj schopný v každom okamžikuokamihu vykonávať viac úloh súčasne, a na ''zdanlivý multitasking'', kedy sa dojmudojem súčasného behu viac programov dosahuje tým, že sa tieto programy veľmi rýchlo v behu striedajú, ale v každýkaždýom jednotlivýokamihu okamžikspracúva bežíprocesor lenjedinú jediná úlohaúlohu. Ozaj 100% skutočnýSkutočný multitasking sa v praxi priliš neobjavuje, bežné operačné systémy PC podporujú druhú zmieňovanú techniku, ale ak je počítač vybavený viacerými [[procesor]]mi, sú úlohy medzi týmito procesormi rozdelené tak, aby aspoň niektoré úlohy mohli bežať súčasne.
 
Rozlišujeme multitasking [[kooperatívny multitasking|kooperatívny]], vyžadujúci aktívnu spoluprácu úloh, a [[preemptívny multitasking|preemptívny]], pri ktorom je úlohám procesorový čas prideľovaný a odoberaný transparentne (plánovačom úloh operačného systému).
 
{{Počítačový výhonok}}
17 695

úprav

Navigačné menu