Produktivita práce: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 66 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
fix
d (fix)
'''Produktivita práce'''je celkový výstup delený pracovnými vstupmi. Produktivita práce sa zvyšuje v dôsledku dokonalejších technológií, vyššou pracovnou zručnosťou a prehlbovaním kapitálu (čiže rastom vybavenosti [[práca|práce]] [[kapitál|kapitálom]]).
 
{{ekonomický výhonok}}
 
Produktivita práce vyjadruje objem vyprodukovaných hodnôt pripadajúci na jednotku spotrebovanej práce za určité obdobie (rok, mesiac, deň, hodinu) podľa toho, v akom období túto produktivitu zisťujeme.
Na úrovni jednotlivých podnikateľských subjektov (podnikov, združení a spoločností) produkujúcich konkrétne hodnoty možno vyjadriť aj objem týchto vyprodukovaných hodnôt konkrétnejšie – nielen v peňažnom objeme, ale aj v naturálnych jednotkách (kusoch, kilogramoch, metroch a pod.). Spotreba práce na tejto úrovni sa častejšie označuje ako náklady na živú a zhmotnenú prácu.
Často sa stretávame aj s nepriamym vykazovaním produktivity práce – prácnosťou. Prácnosť je vlastne opačným vzťahom ako produktivita práce – znamená vyjadrenie potreby práce na vyprodukovanie jednotky konkrétnej hodnoty.
 
{{ekonomický výhonok}}
 
[[Kategória:Ekonómia a ekonomika]]
 
[[en:Labour productivity]]
22 480

úprav

Navigačné menu