Ošetrenie koreňového kanálika: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
chýba zhrnutie úprav
(+ obrazok z Commons)
d
Na '''rozšírenie vchodov''' do koreňových kanálikov sa používajú tzv. rozširovače alebo reamery ([[angličtina|angl.]] ''ream'' = vystružiť, rozšíriť). Čím ďalej častejšie sú používané rotačné endodontické nástroje, ktoré sa zasunú do mikromotora. Na rozšírenie môžu byť použité vrtáky Gates - Glidden, ktoré sú bezpečné a rýchle.
=== Odstránenie zubnej drene ===
'''Exstirpácia drene''' (lat. ''exstirpo'' = vytrhnúť aj s koreňom, zo slov ''ex-'' vy- a ''stirps'' kmeň) jesa prevedenávykonáva exstirpačnou ihlou. V lokálnom umrtvení, väčšinou s obsahom vazokonstrikčnej látky, tento úkon nebolí a dreň len slabo krváca.
=== Rozšírenie koreňového kanálika ===
Podstatou '''rozšírenia koreňového kanálika''' je očistenie zuba od infekcie a vytvorenie priestoru pre koreňovú výplň. Používajú sa endodontické nástroje: K-pilník (tiež Kerr file), H-pilník (tiež Hoedstrom file) alebo rotačné nástroje. Sú zoradené podľa veľkosti a štandardizované podľa ISO normy. Každá veľkosť je farebne odlíšená. Neopracovaný kanálik ma priemerne veľkosť ISO 15. Po skončení rozširovania je to najčastejšie ISO 35 až 45.
131 809

úprav

Navigačné menu