Ošetrenie koreňového kanálika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Koreňový kanálik v zube človeka.

Ošetrenie koreňového kanálika alebo endodontické ošetrenie (gréc. endon = vnútri , odous, odontos = zub) je zákrok vykonávaný zubárom na zube, pri zápale zubnej drene (lat. pulpitis) alebo zápale zubného lôžka (lat. periodontitis). Cieľom je vyčistenie kanálika od zapálených tkanív a baktérií, dezinfekcia kanálika a jeho hermetické zapečatenie. Endodontické ošetrenie je často jediná možnosť záchrany zuba pred vytiahnutím (lek. extrakcia).

Postup[upraviť | upraviť zdroj]

Schéma ošetrenia k. k.: zub s kazom, odstránenie kazu, rozšírenie k. k., zaplnenie k. k.

Celé ošetrenie sa robí vždy v miestnom znecitlivení. Zubná dreň je počas výkonu živá, preto sa opísaný postup nazýva vitálna extirpácia.

  1. príprava endodontického ošetrenia
  2. odstránenie kazu, ktorý je najčastejšou príčinou vzniku zápalu drene
  3. otvorenie dreňovej dutiny (lek. trepanácia)
  4. odstránenie zubnej drene z dreňovej dutiny (lek. extirpácia)
  5. rozšírenie vchodu do koreňových kanálikov, ktoré bývajú užšie ako samotný kanálik
  6. odstránenie zubnej drene z koreňového kanálika (lek. exstirpácia)
  7. rozšírenie koreňového kanálika a zároveň odstránenie infikovanej zuboviny, pri tomto kroku je kanálik často vyplachovaný dezinfekčnou látkou
  8. zaplnenie koreňového kanálika tesnou výplňou

Príprava ošetrenia[upraviť | upraviť zdroj]

Endodontické ošetrenie je dlhé a náročné pre pacienta aj lekára. V rámci prípravy je veľmi dôležité poučenie pacienta o nasledujúcich krokoch ošetrenia. Aby sa zabránilo poškodeniu pacienta rôznymi chemikáliami, ktoré sú počas úkonu použité, mala by byť vždy použitá gumená blana v ústach pacienta (lek. kofferdam). Chráni aj lekára pred možnou infekciou, urýchľuje a sprehľadňuje prácu.

Otvorenie a odstránenie dreňovej dutiny[upraviť | upraviť zdroj]

Otvorená dreňová dutina

Na trepanáciu dreňovej dutiny (gréc. trypanon = vrták, trypao = vŕtať) sa používajú predĺžené vrtáky, ktoré dosiahnu na dno dutiny po kaze. Dôjde k odstráneniu stropu dreňovej dutiny, zároveň často k jej amputácii (lat. amputo = orezávať, zo slov amb- okolo a puto čistiť). Pri amputácii si lekár musí dať pozor na prederavenie dna dreňovej dutiny (lek. perforácia). Po odstránení silne krvácajúcej zubnej drene sa objavia vchody do koreňových kanálikov. Rezáky a očné zuby majú jeden, črenové zuby dva a stoličky tri až štyri koreňové kanáliky.

Rozšírenie vchodov[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozšírenie vchodov do koreňových kanálikov sa používajú tzv. rozširovače alebo reamery (angl. ream = vystružiť, rozšíriť). Čím ďalej častejšie sú používané rotačné endodontické nástroje, ktoré sa zasunú do mikromotora. Na rozšírenie môžu byť použité vrtáky Gates - Glidden, ktoré sú bezpečné a rýchle.

Odstránenie zubnej drene[upraviť | upraviť zdroj]

Exstirpácia drene (lat. exstirpo = vytrhnúť aj s koreňom, zo slov ex- vy- a stirps kmeň) sa vykonáva exstirpačnou ihlou. V lokálnom umŕtvení, väčšinou s obsahom vazokonstrikčnej látky, tento úkon nebolí a dreň len slabo krváca.

Rozšírenie koreňového kanálika[upraviť | upraviť zdroj]

Podstatou rozšírenia koreňového kanálika je očistenie zuba od infekcie a vytvorenie priestoru pre koreňovú výplň. Používajú sa endodontické nástroje: K-pilník (tiež Kerr file), H-pilník (tiež Hoedstrom file) alebo rotačné nástroje. Sú zoradené podľa veľkosti a štandardizované podľa ISO normy. Každá veľkosť je farebne odlíšená. Neopracovaný kanálik ma priemerne veľkosť ISO 15. Po skončení rozširovania je to najčastejšie ISO 35 až 45. Na vyplachovanie dentínových pilín, pozostatkov drene a krvi sa najčastejšie používa chlórnan sodný (NaOCl), peroxid vodíka (H2O2) alebo chlórhexidín.

Endodontické nástroje - H-pilníky. Veľkosti 20, 25 a 30.
Rozdiel v hrúbke H-pilníkov. Veľkosť 08 (sivý) a 30 (modrý).
Základne typy endodontických nástrojov. Všetky sú veľkosť 25. Zľava doprava: plnič, prenikač, K-pilník, H-pilník.

Plnenie koreňového kanálika[upraviť | upraviť zdroj]

Koreňový kanálik je po vyčistení naplnený tekutou výplňou, väčšinou so základom živice, ktorá stvrdne. Na dotlačenie takejto výplne sa používajú gutaperčové čapy. Sú triedené podľa ISO normy na veľkosti. Použije sa taká, aká bola veľkosť posledného použitého rozširovača.

Iné postupy[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem vitálnej extirpácie sa môže zubná dreň pred ošetrením umŕtviť (lek. devitalizovať). Používajú sa devitalizačné pasty, ktoré obsahujú paraformaldehyd. V dnešnom zubnom lekárstve však nemajú miesto a používajú sa pri nedostatku času a ako „prvá pomoc“. V minulosti sa používali pasty s obsahom arzénu, ktoré je v dnešnej dobe zakázané používať.

Ak počas zápalu drene dôjde k prieniku masívnej infekcie do dreňovej dutiny, vzniká hnis. Jeho hromadenie v okolí zuba spôsobí tvorbu abscesu. V takomto prípade môže samotnému rozšíreniu a zaplneniu koreňového kanálika predchádzať vypustenie hnisu (lek. evakuácia).