Chlórnan sodný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chlórnan sodný
Chlórnan sodný
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec NaClO
Vzhľad žltozelená, číra alebo slabo zakalená kvapalina
Fyzikálne vlastnosti
Teplota topenia 18 °C (pentahydrát)
Teplota rozkladu 101 °C
Hustota 1,2 g/cm³
Rozpustnosť 95,7 g/100 ml (0°C, pentahydrát)
149,94 g/100 ml (10°C, pentahydrát)
379,54 g/100 ml (20 °C, pentahydrát)
849 g/100 ml (24 °C, pentahydrát)
Bezpečnosť
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
2
1
 
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Chlórnan sodný (NaClO) je sodná soľ kyseliny chlórnej.

Vlastnosti[upraviť | upraviť kód]

Je to žltozelená, číra alebo slabo zakalená kvapalina. Samovoľne sa rozkladá, čím sa znižuje obsah aktívneho chlóru. Rozklad urýchľuje teplo, svetlo a katalytický účinok kovov (nikel, meď, železo, atď.). Má leptavý účinok na pokožku.

Príprava[upraviť | upraviť kód]

Chlórnan sodný sa pripravuje zavádzaním plynného chlóru do studeného zriedeného roztoku hydroxidu sodného, za vzniku chlórnanu sodného a chloridu sodného.

2 NaOH + Cl2 → NaClO + NaCl + H2O

Tento proces prebieha aj pri priemyselnej výrobe prostredníctvom elektrolýzy roztoku chloridu sodného. Na anóde sa vytvára priamo plynný chlór:[1]

2 Cl → Cl2 + 2 e

Pri nízkom pH vzniknutý chlór priamo vytvára vo vodnom roztoku molekuly kyseliny chlórnej, ktorá disociuje na chlórnanové anióny:

Cl2 + H2O → HClO + H+ + Cl
HClO → H+ + ClO

Teplota roztoku sa musí udržiavať pod 40 °C , aby sa predišlo tvorbe chlorečnanu sodného.

Použitie[upraviť | upraviť kód]

Roztok chlórnanu sodného, bežne známy ako bielidlo, sa často používa ako dezinfekčný prostriedok alebo bieliace činidlo. V domácnosti sa s koncentráciou 4,9 ml/100ml používa ako čistiace a dezinfekčné prostriedky Domestos alebo Savo (aj na dezinfekciu pitnej vody). Komerčné roztoky vždy obsahujú značné množstvo chloridu sodného ako hlavného vedľajšieho produktu, ako je vidieť z vyššie uvedenej rovnice.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť kód]

Chlórnan sodný nie je výbušný ani horľavý, ale pri rozklade sa uvoľňuje kyslík, ktorý podporuje horenie. Má dráždivé účinky na pokožku a sliznicu, ktoré sa zvyšujú v závislosti na uvoľnení chlóru. Nie je vylúčený vznik kožnej precitlivenosti. Pri práci treba používať osobné ochranné pomôcky (plášť, pogumovaná zástera), k ochrane očí štít alebo okuliare, gumové rukavice. Proti vdychovaniu sa doporučuje použiť ochrannú masku so žltým filtrom V. V styku s kyslými látkami, ako aj pôsobením vzdušného CO2 sa uvoľňuje nestabilná kyselina chlórna, ktorá sa rozkladá na chlór a kyslík. Uvoľnený chlór silne dráždi pokožku a sliznicu a pri vdýchnutí dostatočnej koncentrácie môže spôsobiť smrť.

Referencie[upraviť | upraviť kód]