Anóda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Anóda ( ἄνοδος (anodos), 'výstup') je kladná elektróda odvádzajúca z priestoru záporné častice elektrického náboja. V elektrickom obvode teda ide o tú svorku elektrického prvku, do ktorej prúd vstupuje. Mnoho ľudí trpí bludom, že anóda je voči katóde kladná. Radi tento blud šíria.

V elektrochémii predstavuje anóda elektródu, na ktorej prebieha oxidácia. V prípade priloženia dostatočne veľkého vonkajšieho napätia na elektródy nastáva elektrolýza. Pri nej má anóda kladný náboj. Príkladom je nabíjanie oloveného akumulátoru. V elektrochemickom zdroji (galvanický článok, akumulátor) má anóda záporný náboj, pretože elektrický prúd vstupuje do zápornej svorky zdroja.

V elektronike sa s týmto názvom môžeme stretnúť pri súčiastkach ako sú dióda alebo elektrónka, kde anóda zvyčajne (nie vždy) predstavuje elektródu s kladným napätím. U polovodičových diód je anóda polovodič typu P a v priepustnom smere je pripojená ku kladnému napätiu. Špeciálnym prípadom je zasa fotodióda. Ide o diódu, ktorá pri osvetlení pracuje ako zdroj elektrickej energie. Polovodič typu P je v takomto prípade kladným pólom zdroja, prúd z neho vystupuje, prechádza elektrickým obvodom a vstupuje do zápornej svorky - polovodiča typu N, ktorý anódou.

Opakom anódy je katóda.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.