Sekundárny elektrochemický článok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ni-MH články formátu AA
Li-iónový článok pre digitálne fotoaparáty

Sekundárny elektrochemický článok (iné názvy: sekundárny článok, vratný elektrochemický článok, akumulátor, akumulátorový článok) je elektrochemický článok, ktorý po nabití (chemickej reakcii vyvolanej jednosmerným prúdom) je schopný spustiť opačnú chemickú reakciu, ktorou vzniká jednosmerný prúd (opačného smeru ako prúd nabitia).

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Prechádzajúci prúd v nich vyvoláva vratné chemické zmeny, ktoré sa prejavia rozdielnym elektrochemickým potenciálom na elektródach. Z elektród sa potom dá čerpať na úkor týchto zmien elektrická energia späť. Pretože sú napätia na článkoch chemických akumulátoroch relatívne malé (okolo 1,4 - 3,6 V), sú niekedy akumulátory združované do akumulátorových batérií s vyšším napätím, napr. 12 V alebo 24 V.

Druhy akumulátorov[upraviť | upraviť zdroj]

Životnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Životnosť väčšiny chemických akumulátorov sa pohybuje okolo 3 rokov (približne 1 000 nabíjacích cyklov). Existujú však aj akumulátory so životnosťou okolo 6 rokov (olovené a nikel-kadmiové). Počas tejto doby postupne klesá kapacita akumulátora kvôli chemickej korózii elektród, zhoršovaniu izolačných vlastností separátorov a nevratným zmenám elektrolytu. Keď dosiahne kapacita menej ako 70 % nominálnej kapacity (vyznačenej na obale), považuje sa to za koniec životnosti akumulátora.

Životnosť akumulátora výrazne znižuje používanie pri vysokej teplote (35 °C a viac), časté prebíjanie alebo pridlhé ponechanie vo vybitom stave.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Akumulátory sa využívajú v mnohých zložitejších strojoch ako pomocný zdroj energie. Olovené akumulátory sú súčasťou každého automobilu ako zdroj pre štartér. Akumulátory poháňajú klasické ponorky, robia sa aj pokusy s pohonom pre ďalšie dopravné prostriedky. Dôležité je aj využitie v spotrebnej elektronike. Akumulátor obsahuje napríklad notebook, alebo mobilný telefón.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému akumulátory.