Priadka morušová: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Karolko 2 (diskusia | príspevky)
Vytvorená stránka „'''Priadka morušová''' (lat. ''Bombyx mori'') je stredne veľký žltavobiely motýľ s rozpätím krídel až do 45 mm. Samička po spárení nakladie 500-600 vají...“
 
Karolko 2 (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
'''Priadka morušová''' (lat. ''Bombyx mori'') je stredne veľký žltavobiely [[motýľ]] s rozpätím krídel až do 45 mm. Samička po spárení nakladie 500-600 vajíčok, z ktorých sa v máji nasledujúceho roku vyliahnu drobné húseničky, ktoré sú dlhé asi 3 mm. Tieto sa počas svojho života cca štyrikrát zvliekajú. Po poslednom zvlečení, keď dosiahnú dĺžku až 90 mm, sa menia na [[Kukla|kuklu]]. Táto je umiestnená v zámotku ([[kokón]]e). Na jeho vytvorenie používa húsenica dve snovacie žľazy, ktorými vylučuje hustú šťavu vo forme dvoch vláken, ktoré sa pri vyústení spájajú v jedno vlákno, ktoré na vzduchu rýchlo stuhne. Vlákno v zámotku meria 1500-2000 m a jeho hrúbka je okolo 0,037 mm. Hodvábna niť je spoločne s pavučinou najpevnejšou tkaninou a v textilnom priemysle je jedinečnou prírodnou surovinou. Hotové zámotky boli u nás v minulosti vykupované na ďalšie spracovanie v pradiarňach hodvábu. Už v druhej polovici tridsiatych rokov chov priadky morušovej postupne na Slovensku upadal a po druhej svetovej vojne v krátkom čase prakticky úplne zanikol.
'''Priadka morušová''' (lat. ''Bombyx mori'') je stredne veľký žltavobiely [[motýľ]] s rozpätím krídel až do 45 mm. Samička po spárení nakladie 500-600 vajíčok, z ktorých sa v máji nasledujúceho roku vyliahnu drobné húseničky, ktoré sú dlhé asi 3 mm. Tieto sa počas svojho života cca štyrikrát zvliekajú. Po poslednom zvlečení, keď dosiahnú dĺžku až 90 mm, sa menia na [[Kukla|kuklu]]. Táto je umiestnená v zámotku ([[kokón]]e). Na jeho vytvorenie používa húsenica dve snovacie žľazy, ktorými vylučuje hustú šťavu vo forme dvoch vláken, ktoré sa pri vyústení spájajú v jedno vlákno, ktoré na vzduchu rýchlo stuhne. Vlákno v zámotku meria 1500-2000 m a jeho hrúbka je okolo 0,037 mm. Hodvábna niť je spoločne s pavučinou najpevnejšou tkaninou a v textilnom priemysle je jedinečnou prírodnou surovinou. Hotové zámotky boli u nás v minulosti vykupované na ďalšie spracovanie v pradiarňach hodvábu. Už v druhej polovici tridsiatych rokov chov priadky morušovej postupne na [[Slovensko|Slovensku]] upadal a po druhej svetovej vojne v krátkom čase prakticky úplne zanikol.

== Zdroje informácií o druhu ==
* Grimaldi & Engel: 2005, ''Evolution of the Insects''. Cambridge University Press.
* Johnson, Sylvia: 1989, ''Silkworms''. Lerner Publications. Children's book with lots of photos.
* Maekawa, H.; Takada, N.; Mikitani, K.; Ogura, T.; Miyajima, N.; Fujiwara, H.; Kobayashi, M. & Ninaki, O.: 1988, Nucleolus organizers in the wild silkworm ''Bombyx mandarina'' and the domesticated silkworm ''B. mori''. ''Chromosoma'' '''96''': 263–269.
* Scoble, M. J.: 1995, ''The Lepidoptera: Form, function and diversity''. Princeton University Press.
* Yoshitake, N.: 1968, Phylogenetic aspects on the origin of Japanese race of the silkworm, ''Bombyx mori'' L.. ''Journal of Sericological Sciences of Japan'' '''37''': p. 83 – 87.


== Externé zdroje a odkazy ==
{{Commons|Bombyx}}
*[http://linus.socs.uts.edu.au/%7Edon/larvae/bomb/mori.html] Silkworms
*[http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Bombyx_mori.html] Student page on silkworm
*[http://www.wormspit.com/index.htm WormSpit] A site about silkworms, silkmoths, and silk
*[http://www.suekayton.com/silk.htm] Information about silkworms for classroom teachers with many photos

[[Kategória:Bombycidae]]
[[Kategória:Entomológia]]
[[Kategória:Hmyz]]

[[af:Sywurm]]
[[ar:دودة القز]]
[[arc:ܙܚܘܪܝܬܐ (ܬܘܠܥܬܐ)]]
[[az:İpək qurdu]]
[[bg:Копринена буба]]
[[ca:Cuc de seda]]
[[cs:Bourec morušový]]
[[de:Seidenspinner]]
[[es:Bombyx mori]]
[[eo:Silkraŭpo]]
[[eu:Zetar]]
[[fa:کرم ابریشم]]
[[fr:Bombyx du mûrier]]
[[ko:누에나방]]
[[hi:रेशम कीट]]
[[io:Silk-vermo]]
[[id:Ulat sutra]]
[[ia:Bombyx mori]]
[[is:Silkiormur]]
[[it:Bombyx mori]]
[[he:טוואי המשי]]
[[ka:თუთის აბრეშუმხვევია]]
[[la:Bombyx]]
[[lt:Šilkverpis]]
[[hu:Selyemlepke]]
[[ms:Ulat sutera]]
[[nl:Zijdevlinder]]
[[ja:カイコ]]
[[no:Silkeorm]]
[[nn:Silkeorm]]
[[pl:Jedwabnik morwowy]]
[[pt:Bicho-da-seda]]
[[ro:Fluture de mătase]]
[[ru:Тутовый шелкопряд]]
[[scn:Vermu dâ sita]]
[[simple:Silkworm]]
[[sl:Sviloprejka]]
[[su:Hileud sutra]]
[[fi:Mulperiperhonen]]
[[sv:Silkesfjäril]]
[[th:หนอนไหม]]
[[tr:İpek böceği]]
[[zh:蚕]]

Verzia z 09:50, 4. október 2009

Priadka morušová (lat. Bombyx mori) je stredne veľký žltavobiely motýľ s rozpätím krídel až do 45 mm. Samička po spárení nakladie 500-600 vajíčok, z ktorých sa v máji nasledujúceho roku vyliahnu drobné húseničky, ktoré sú dlhé asi 3 mm. Tieto sa počas svojho života cca štyrikrát zvliekajú. Po poslednom zvlečení, keď dosiahnú dĺžku až 90 mm, sa menia na kuklu. Táto je umiestnená v zámotku (kokóne). Na jeho vytvorenie používa húsenica dve snovacie žľazy, ktorými vylučuje hustú šťavu vo forme dvoch vláken, ktoré sa pri vyústení spájajú v jedno vlákno, ktoré na vzduchu rýchlo stuhne. Vlákno v zámotku meria 1500-2000 m a jeho hrúbka je okolo 0,037 mm. Hodvábna niť je spoločne s pavučinou najpevnejšou tkaninou a v textilnom priemysle je jedinečnou prírodnou surovinou. Hotové zámotky boli u nás v minulosti vykupované na ďalšie spracovanie v pradiarňach hodvábu. Už v druhej polovici tridsiatych rokov chov priadky morušovej postupne na Slovensku upadal a po druhej svetovej vojne v krátkom čase prakticky úplne zanikol.

Zdroje informácií o druhu

  • Grimaldi & Engel: 2005, Evolution of the Insects. Cambridge University Press.
  • Johnson, Sylvia: 1989, Silkworms. Lerner Publications. Children's book with lots of photos.
  • Maekawa, H.; Takada, N.; Mikitani, K.; Ogura, T.; Miyajima, N.; Fujiwara, H.; Kobayashi, M. & Ninaki, O.: 1988, Nucleolus organizers in the wild silkworm Bombyx mandarina and the domesticated silkworm B. mori. Chromosoma 96: 263–269.
  • Scoble, M. J.: 1995, The Lepidoptera: Form, function and diversity. Princeton University Press.
  • Yoshitake, N.: 1968, Phylogenetic aspects on the origin of Japanese race of the silkworm, Bombyx mori L.. Journal of Sericological Sciences of Japan 37: p. 83 – 87.


Externé zdroje a odkazy

Wikimedia Commons ponúka multimediálny obsah k téme
Priadka morušová
  • [1] Silkworms
  • [2] Student page on silkworm
  • WormSpit A site about silkworms, silkmoths, and silk
  • [3] Information about silkworms for classroom teachers with many photos