Elefsina: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TobeBot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: el:Ελευσίνα
d preklepy
Riadok 4: Riadok 4:
==História==
==História==


Mesto bolo v staroveku obývané [[Ióni|gréckymi Iónmi]] a v klasickom období sa tu konali tzv. [[Eleusínske mystérie]], tajomné náboženské obrady, ktoré nám dodnes nie su celkom známe. Boli venované bohyne [[Demeter]] a po zasvetení dávali človeku nádej na posmrtný život. Na týchto mystériach sa zúčastnili mnohí antickí [[Gréci]] a neskôr aj [[Staroveký Rím|Rimania]]. Po nástupe kresťanstva mystérie v 4 stor. prestali a tak zároveň upadol význam mesta. Asi v 15 stor. sa tu usadili [[Arvaniti]], ktorí tu tvorili väčšinu až do 19 stor. Po oslobodení Grécka v roku 1827 malo mesto iba 250 obyvateľov, všetci boli Arvaniti. Koncom 19 stor. sa v meste usadili tisícky Grékov z rôznych končín a v roku 1923 sem po Grécko-tureckej výmene obyvateľov prišlo 2000 Grékov z [[Malá Ázia|Malej Ázie]]. Z Eleusiny pochádza viacero významných osobností, ako staroveký spisovateľ [[Aischylos]], režisér Orestis Laskos a politik arvanitského pôvodu Theodoros Pangalos.
Mesto bolo v staroveku obývané [[Ióni|gréckymi Iónmi]] a v klasickom období sa tu konali tzv. [[Eleusínske mystérie]], tajomné náboženské obrady, ktoré nám dodnes nie celkom známe. Boli venované bohyni [[Demeter]] a po zasvätení dávali človeku nádej na posmrtný život. Na týchto mystériach sa zúčastnili mnohí antickí [[Gréci]] a neskôr aj [[Staroveký Rím|Rimania]]. Po nástupe kresťanstva mystérie v 4. storočí prestali a tak zároveň upadol význam mesta. Asi v 15. stor. sa tu usadili [[Arvaniti]], ktorí tu tvorili väčšinu až do 19. stor. Po oslobodení Grécka v roku 1827 malo mesto iba 250 obyvateľov, všetci boli Arvaniti. Koncom 19. stor. sa v meste usadili tisícky Grékov z rôznych končín a v roku 1923 sem po Grécko-tureckej výmene obyvateľov prišlo 2000 Grékov z [[Malá Ázia|Malej Ázie]]. Z Eleusiny pochádza viacero významných osobností, ako staroveký spisovateľ [[Aischylos]], režisér Orestis Laskos a politik arvanitského pôvodu Theodoros Pangalos.


==Dnes==
==Dnes==


Eleusina je dnes významné priemyselné mesto Grécka a periféria Atén. Spracuváva sa tu hlavne olivový olej a vedie tadeto Atické metro.
Eleusina je dnes významné priemyselné mesto Grécka a periféria Atén. Spracúva sa tu hlavne [[olivový olej]] a vedie tadeto Atické metro.


[[Kategória:Mestá v Grécku]]
[[Kategória:Mestá v Grécku]]

Verzia z 09:34, 14. február 2010

Staroveké vykopávky

Eleusina, gr. Ελευσίνα-Elefsina, starogr. Ἐλευσίς-Eleusis, je mesto v Grécku v kraji Atika, vzdialené asi 30 km od Atén. Žije tu približne 30 000 obyvateľov.

História

Mesto bolo v staroveku obývané gréckymi Iónmi a v klasickom období sa tu konali tzv. Eleusínske mystérie, tajomné náboženské obrady, ktoré nám dodnes nie sú celkom známe. Boli venované bohyni Demeter a po zasvätení dávali človeku nádej na posmrtný život. Na týchto mystériach sa zúčastnili mnohí antickí Gréci a neskôr aj Rimania. Po nástupe kresťanstva mystérie v 4. storočí prestali a tak zároveň upadol význam mesta. Asi v 15. stor. sa tu usadili Arvaniti, ktorí tu tvorili väčšinu až do 19. stor. Po oslobodení Grécka v roku 1827 malo mesto iba 250 obyvateľov, všetci boli Arvaniti. Koncom 19. stor. sa v meste usadili tisícky Grékov z rôznych končín a v roku 1923 sem po Grécko-tureckej výmene obyvateľov prišlo 2000 Grékov z Malej Ázie. Z Eleusiny pochádza viacero významných osobností, ako staroveký spisovateľ Aischylos, režisér Orestis Laskos a politik arvanitského pôvodu Theodoros Pangalos.

Dnes

Eleusina je dnes významné priemyselné mesto Grécka a periféria Atén. Spracúva sa tu hlavne olivový olej a vedie tadeto Atické metro.