DNA polymeráza: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 38 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
robot Zmenil: sv:Dna-polymeras; kozmetické zmeny
(wikilinky, štylistika, upresnenie, pravopis, kategórie)
d (robot Zmenil: sv:Dna-polymeras; kozmetické zmeny)
[[ObrázokSúbor:DNA_polymerase.png|náhľad|3D štruktúra DNA väzby [[helix-hairpin-helix]] motívy v ľudskej DNA polymeráze beta.]]
 
'''DNA polymerázy''' sú [[enzým]]y participujúce na syntéze [[DNA]], ktoré sa podieľajú na jej samotnej [[replikácia DNA|replikácii]]. Poznáme niekoľko druhov [[prokarya|prokaryotických]] aj [[eukarya|eukaryotických]] DNA polymeráz, pričom všetky dokážu pripájať [[deoxyribonukleozid-5´-monofosfát|deoxyribonukleozid-5´-monofosfáty]]y (dNMP) k 3´-OH koncu systetizovaného reťazca. DNA ligázy katalyzujú spojenie fosfodiesterových väzieb.
 
Všetky DNA-polymerázy predlžujú reťazec novosyntetizovanej molekuly DNA v smere 5´-3´, preto hovoríme, že majú 5´, 3´-polymerázovú aktivitu. Niektoré sú schopné [[nukleotid]]y z reťazca aj odstraňovať, čiže majú tzv. exonukleázovú aktivitu.
 
Pre funkciu DNA polymerázy I je nevyhnutná prítomnost [[Horčík|Mg]]<sup>2+</sup> [[ión]]ov.
DNA polymeráza I nukleofilne atakuje 3-OH koniec priméru (štartéru) na [[atóm]] [[fosfor]]u dNTP (deoxyribonukleotidu-5-fosfátu). Tvorí sa fosfodiesterová väzba a uvolní sa [[pyrofosfát]] (O-P-P-O), ktorý môže byť ďalej premenený na anorganický [[fosfát]].
 
Najdôležitejšou vlastnosťou DNA polymerázy je, že pripája deoxyribonukleotidy v takom poradí, ktoré priamo určuje templát. DNA polymeráza I pôsobý tiež ako [[exonukleáza]]. Enzým sa podieľa na rozštiepený dvojzávitnice DNA a na hydrolytickom odbúravaný reťazca [[DNA]] od 3-OH konca článok po článku. Ide teda o 3→5 exonukleázu. Táto exonukleázova aktivita významne napomáha k spresneniu replikácie DNA.
[[sl:DNK-polimeraza]]
[[sr:ДНК полимераза]]
[[sv:DNADna-polymeras]]
[[ta:டி. என். ஏ பாலிமரேசு]]
[[tr:DNA polimeraz]]
118 192

úprav

Navigačné menu