Chemická energia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Chemická energia je energia viazaná v stavbe molekúl jednotlivých látok. Poznáme asi 100 chemických prvkov, ktoré sú zložené z atómov spojené chemickými väzbami. Počas chemických reakcií dochádza k uvoľneniu energie. Týmito zmenami sa zaoberá termochémia.

Palivá a fotosyntéza[upraviť | upraviť zdroj]

Látky ktoré reagujú so vzduchom sa okysličujú. Horením kyslíka a uhlia, ktoré je zložené z uhlíka, vzniká vzniká CO2.

Fotosyntéza[upraviť | upraviť zdroj]

Opačný proces, pri ktorom rastliny pohlcujú CO2 a vodu vzniká viazaný C v stenách rastlín, ktoré sú kolobehom putovania C v prírode.

Chémia a elektromagnetizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Spaľovania a fotosyntéza sú protichodné reakcie. Pri fotosyntéze sa vplyvom slnečného žiarenia a elektromagnetického žiarenia vhodného frekvenčného rozsahu vzniká fotochémia. Vzniká dodania alebo odovzdania energie.

Elektrochémia[upraviť | upraviť zdroj]

Vplyv elektrickej energie v roztokoch rozkladá chemické prvky a zlúčeniny Elektrolýza/ alebo opačne môže chemickú energiu ukladať v článkoch.

Životné procesy[upraviť | upraviť zdroj]

Biochémia skúma procesy v živej a mŕtvej hmote. Tieto procesy sú nezvyčajne zložité, citlivé a premenlivé. Metabolizmus je premena stravy na energiu. V genetike stavba DNA buniek.

Rádioaktivita[upraviť | upraviť zdroj]

Každý prvok je charakterizovaný atómovým nábojom .elektrónmi v obale a protónmi vo vnútri jadra. Jadro môže obsahovať určité množstvo neutrónov a čím sa mení hmotnosť jadra vznikajú rozličné izotopy jedného a toho istého prvku. Rozlišujeme ich podľa hmotnostného čísla uhlíka.C12 -najbežnejší izotop uhlíka, nasledujúci je C14.

Štiepenie[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré ťažké prvky sa rozkladajú nielen rádioktívitou alebo aj štiepením. Kde je princíp fungovania jadrovej elektrárne. Princíp: Do jadra niektorých štiepnych materiálov –izotopov uránu U 235 alebo plutónia Pu239 narazí neutrón a rozloží jadro na dve rovnaké časti s hmotnostným číslom 120 a na neuróny s obrovským množstvom energie.