Vznetový motor: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 798 bajtov ,  pred 14 rokmi
obrazok z common + kapitoly priprava zmesi a regulacia
(obrazok z common + kapitoly priprava zmesi a regulacia)
[[Obrázok:Dieselmotor vs.jpg|thumb|right|Stacionárny dieselový (vznetový) motor.]]
'''Vznetový (spaľovací) motor''' je piestový [[spaľovací motor]], v ktorom sa zmes paliva a vzduchu zapaľuje pôsobením vysokej teploty vzduchu stlačeného v pracovnom priestore motora.
 
 
== Palivá ==
 
Ako palivá sa používajú lacnejšie ťažšie odpariteľné látky, napríklad [[nafta]].
 
== Zápalná zmes ==
Vznetový motor [[spaľuje|spaľovanie]] '''nehomogénnu zmes''' s vysokým prebytkom vzduchu. [[zážihový motor#súčiniteľ prebytku vzduchu|Súčiniteľ prebytku vzduchu]] je '''λ > 1''' a takáto zmes sa nazýva aj chudobná.
 
 
== Príprava zmesi ==
Zmes sa u vznetových motorov tvorí až tesne pred a počas spaľovania. Rozprášené palivo, vstreknuté do horúceho vzduchu cez trysku [[vstrekovač]]a sa začína [[odparovanie|odparovať]] a premiešavať s náplňou valca. Lokálne zloženie zmesi sa spojite mení od steny valca, kde je čistý vzduch, k povrchu kvapky paliva. V okolí kvapôčok vznikne oblasť s vhodným zložením kde vplyvom vysokej teploty dôjde k vznieteniu a začatiu spaľovania. Proces postupného odparovania a zapájania sa ďalších častí paliva do horenia po4as prebiehajúceho spaľovania pokračuje.
 
[[Vstrekovacie zariadenie]] preto musí zabezpečiť dostatočne jemné rozprášenie paliva a vhodné rozloženie lúčov paliva v spaľovacom priestore.
 
 
== Regulácia výkonu ==
[[Výkon]] vznetového motora sa [[regulácia|reguluje]] množstvom paliva pri približne rovnakom objemu vzduchu na jeden pracovný cyklus. Mení sa teda bohatosť - kvalita zmesi. Preto sa takýto typ regulácie nazýva kvalitatívna. Regulácia je realizovaná premenlivým množstvom paliva, ktoré dodá vstrekovacie zariadenie. Funkcia popisujúca objemový prieheh dodávky paliva v závislosti na čase sa nazýva aj zákon vstreku.
 
Pri vyšších dávkach paliva spaľovanie trvá dlhší čas, dohorievanie prebieha aj počas expanzného zdvihu. Z analýzy takéhoto [[termodynamický cyklus|termodynamického cyklu]] motora potom vyplynie mierny pokles [[termodynamická účinnosť|účinnosti]] pri vyššom zaťažení.
 
 
 
Vznetový motor '''nehomogénnu zmes''' s vysokým prebytkom vzduchu.
 
{{Technický výhonok}}
7 796

úprav

Navigačné menu