John Gorton: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 086 bajtov ,  pred 14 rokmi
done
(tbc)
 
(done)
'''Sir John Grey Gorton''' (* [[9. september]] [[1911]], [[Melbourne]] – † [[19. máj]] [[2002]], [[Sydney]]) bol [[Austrália (štát)|austrálsky]] [[politik]] a 19. [[predseda vlády Austrálie]].
 
Gorton vyštudoval univerzitu v [[Oxford]]e. Oženil sa v roku [[1935]] s AmeričqnkouAmeričankou Bettinou Brownovou. Od roku [[1940]] slúžil v austrálskom letectve ako vojenský pilot. Prežil dve vážne nehody.
 
V roku [[1949]] bol zvolený do senátu za Liberálnu stranu. Bol v rôznych ministerských pozíciách vo vládach [[Robert Menzies|Roberta Menziesa]] a [[Harold Holt|Harolda Holta]]. Po smrti Holta v decembri [[1967]] sa očakávalo, že jeho zástupca [[William McMahon]] sa stane ďalším premiérom. McMahona však nepodporili koaliční partneri Liberálnej strany a po internom zápase v strane sa predsedom vlády stal GordonGorton. GordonGorton bol prvým a zatiaľ senátorom, ktorý sa stal austrálskym premiérom. V súlade s tradíciou westministerského systému však najprv rezignoval na post senátora a následne bol zvolený v doplňovacích voľbách (za zosnulého Holta) do dolnej komory parlamentu.
 
GordonGorton podporoval austrálsku prítomnosť vo [[Vietnam]]e. (''tbc'')Na domácej scéne presadzoval viac právomocí pre federálne inštitúcie. Výrazne podporoval umenie a austrálsku filmovú tvorbu.
 
Gorton sa však prejavil ako slabý rečník a mediálna osobnosť a médiá go vykresľovali ako slabocha. Vo voľbách v roku [[1969]] Gorton stratil väčšinu z majority v dolnej komore parlamentu, ktorú zdedil po Holtovi. Gorton si však udržal miesto premiéra až do marca [[1971]]. Vtedy už Liberálna strana zaostávala v prieskumoch za Labouristickou stranou a minister obrany [[Malcolm Fraser]] rezignoval a verejne označil Gortona za neschopného. Vo vnútrostraníckej voľbe o dôvere bol počet hlasov vyrovnaný a Gorton, hoci nemusel, sa rozhodol rezignovať.
 
V neskoršom veku žil v [[Canberra|Canberre]]. Zomrel v Sydney vo veku nedožitých 91 rokov na zápal pľúc.
 
{{AustraliaPM}}
 
[[Kategória:Narodenia v 1911|Gorton, John]]
[[Kategória:Úmrtia v 2002|Gorton, John]]
[[Kategória:Predsedovia vlády Austrálie|Gorton, John]]
[[Kategória:Austrálski politici|Gorton, John]]
 
[[de:John Gorton]]
[[en:John Gorton]]
1 215

úprav

Navigačné menu