John Gorton: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Martinoza (diskusia | príspevky)
tbc
 
Martinoza (diskusia | príspevky)
done
Riadok 1: Riadok 1:
'''Sir John Grey Gorton''' (* [[9. september]] [[1911]], [[Melbourne]] – † [[19. máj]] [[2002]]) bol [[Austrália (štát)|austrálsky]] [[politik]] a 19. [[predseda vlády Austrálie]].
'''Sir John Grey Gorton''' (* [[9. september]] [[1911]], [[Melbourne]] – † [[19. máj]] [[2002]], [[Sydney]]) bol [[Austrália (štát)|austrálsky]] [[politik]] a 19. [[predseda vlády Austrálie]].


Gorton vyštudoval univerzitu v [[Oxford]]e. Oženil sa v roku [[1935]] s Američqnkou Bettinou Brownovou. Od roku [[1940]] slúžil v austrálskom letectve ako vojenský pilot. Prežil dve vážne nehody.
Gorton vyštudoval univerzitu v [[Oxford]]e. Oženil sa v roku [[1935]] s Američankou Bettinou Brownovou. Od roku [[1940]] slúžil v austrálskom letectve ako vojenský pilot. Prežil dve vážne nehody.


V roku [[1949]] bol zvolený do senátu za Liberálnu stranu. Bol v rôznych ministerských pozíciách vo vládach [[Robert Menzies|Roberta Menziesa]] a [[Harold Holt|Harolda Holta]]. Po smrti Holta v decembri [[1967]] sa očakávalo, že jeho zástupca [[William McMahon]] sa stane ďalším premiérom. McMahona však nepodporili koaliční partneri Liberálnej strany a po internom zápase v strane sa predsedom vlády stal Gordon. Gordon bol prvým a zatiaľ senátorom, ktorý sa stal austrálskym premiérom. V súlade s tradíciou westministerského systému však najprv rezignoval na post senátora a následne bol zvolený v doplňovacích voľbách (za zosnulého Holta) do dolnej komory parlamentu.
V roku [[1949]] bol zvolený do senátu za Liberálnu stranu. Bol v rôznych ministerských pozíciách vo vládach [[Robert Menzies|Roberta Menziesa]] a [[Harold Holt|Harolda Holta]]. Po smrti Holta v decembri [[1967]] sa očakávalo, že jeho zástupca [[William McMahon]] sa stane ďalším premiérom. McMahona však nepodporili koaliční partneri Liberálnej strany a po internom zápase v strane sa predsedom vlády stal Gorton. Gorton bol prvým a zatiaľ senátorom, ktorý sa stal austrálskym premiérom. V súlade s tradíciou westministerského systému však najprv rezignoval na post senátora a následne bol zvolený v doplňovacích voľbách (za zosnulého Holta) do dolnej komory parlamentu.


Gordon podporoval austrálsku prítomnosť vo [[Vietnam]]e (''tbc'')
Gorton podporoval austrálsku prítomnosť vo [[Vietnam]]e. Na domácej scéne presadzoval viac právomocí pre federálne inštitúcie. Výrazne podporoval umenie a austrálsku filmovú tvorbu.

Gorton sa však prejavil ako slabý rečník a mediálna osobnosť a médiá go vykresľovali ako slabocha. Vo voľbách v roku [[1969]] Gorton stratil väčšinu z majority v dolnej komore parlamentu, ktorú zdedil po Holtovi. Gorton si však udržal miesto premiéra až do marca [[1971]]. Vtedy už Liberálna strana zaostávala v prieskumoch za Labouristickou stranou a minister obrany [[Malcolm Fraser]] rezignoval a verejne označil Gortona za neschopného. Vo vnútrostraníckej voľbe o dôvere bol počet hlasov vyrovnaný a Gorton, hoci nemusel, sa rozhodol rezignovať.

V neskoršom veku žil v [[Canberra|Canberre]]. Zomrel v Sydney vo veku nedožitých 91 rokov na zápal pľúc.

{{AustraliaPM}}

[[Kategória:Narodenia v 1911|Gorton, John]]
[[Kategória:Úmrtia v 2002|Gorton, John]]
[[Kategória:Predsedovia vlády Austrálie|Gorton, John]]
[[Kategória:Austrálski politici|Gorton, John]]

[[de:John Gorton]]
[[en:John Gorton]]

Verzia z 09:46, 13. júl 2006

Sir John Grey Gorton (* 9. september 1911, Melbourne – † 19. máj 2002, Sydney) bol austrálsky politik a 19. predseda vlády Austrálie.

Gorton vyštudoval univerzitu v Oxforde. Oženil sa v roku 1935 s Američankou Bettinou Brownovou. Od roku 1940 slúžil v austrálskom letectve ako vojenský pilot. Prežil dve vážne nehody.

V roku 1949 bol zvolený do senátu za Liberálnu stranu. Bol v rôznych ministerských pozíciách vo vládach Roberta Menziesa a Harolda Holta. Po smrti Holta v decembri 1967 sa očakávalo, že jeho zástupca William McMahon sa stane ďalším premiérom. McMahona však nepodporili koaliční partneri Liberálnej strany a po internom zápase v strane sa predsedom vlády stal Gorton. Gorton bol prvým a zatiaľ senátorom, ktorý sa stal austrálskym premiérom. V súlade s tradíciou westministerského systému však najprv rezignoval na post senátora a následne bol zvolený v doplňovacích voľbách (za zosnulého Holta) do dolnej komory parlamentu.

Gorton podporoval austrálsku prítomnosť vo Vietname. Na domácej scéne presadzoval viac právomocí pre federálne inštitúcie. Výrazne podporoval umenie a austrálsku filmovú tvorbu.

Gorton sa však prejavil ako slabý rečník a mediálna osobnosť a médiá go vykresľovali ako slabocha. Vo voľbách v roku 1969 Gorton stratil väčšinu z majority v dolnej komore parlamentu, ktorú zdedil po Holtovi. Gorton si však udržal miesto premiéra až do marca 1971. Vtedy už Liberálna strana zaostávala v prieskumoch za Labouristickou stranou a minister obrany Malcolm Fraser rezignoval a verejne označil Gortona za neschopného. Vo vnútrostraníckej voľbe o dôvere bol počet hlasov vyrovnaný a Gorton, hoci nemusel, sa rozhodol rezignovať.

V neskoršom veku žil v Canberre. Zomrel v Sydney vo veku nedožitých 91 rokov na zápal pľúc.

Šablóna:AustraliaPM