Fantasy: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 663 bajtov ,  pred 9 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
[[Súbor:Die drei Bogatyr.jpg|right|thumb|''Traja bohatieri'' ([[Dobryňa Nikitič]], [[Ilja Muromec]] a [[Aľoša Popovič]]), autor [[Viktor Michajlovič Vasnecov]] ([[1898]])]]
 
Fantasy je umelecký žáner založený na fiktívnom príbehu, v ktorom môžu mať charaktery magické schopnosti, alebo nedosiahnuteľné/prehnané vlastnosti. Fantasy mieša fantastické(neznáme, neskutočné, divné) s reálnosťou. Téma, alebo hlavná myšlienka je často vážna, zahŕňajúca sociálne a politické problémy, alebo môže byť téma univerzálnejšia a zaoberá sa ľudskými hodnotami, emóciami.
'''Fantasy''' je umelecký žáner, v ktorom sa ako hlavný, prípadne podstatný spôsob vykreslenia postáv, používajú prvky [[mágia|mágie]] a [[nadprirodzený jav|nadprirodzených javov]].
 
Od [[Vedecká fantastika|science fiction]] a [[horor]]u sa odlišuje na prvý pohľad dejom zasadeným do fiktívnej doby bez [[high-tech]]. Väčšina fantasy je zasadená do obdobia raného európskeho stredoveku. ProstrediePostavy často bývajú mnohých rás, vktoré ktoromprevzali saz dejmytológie, odohrávainých fantasy románov alebo vytvorili vlastné rasy. napr. [[elf]], je[[trpaslík]], typicky[[škriatok]], úzko[[drak]], spojené[[urgal]], s[[hobit]], [[gnóm]] a mnoho prírodouiných. Je možné pozorovať množstvo historických a [[mýtus|mýtických]] motívov použitých na dokreslenie diela, no mnohokrát sú hlavnou dejovou línioudeja. Využíva sa najmä v [[literatúra|literatúre]] a vo [[film]]e.
Za fantasy v jej začiatkoch by sme mohli považovať aj Legendu o kráľovi Artušovi a podobné diela, no najvýznamnejšie prispel k jej rozmachu J.R.R. Tolkien(Pán prsteňov, Hobbit, Silmarillion...) Dnes sa týmto žánrom zaoberá množstvo autorov ako napríklad [[Patrick Rothfuss]],[[David Gemmel]] [[G.R.R Martin]] [[Tim Powers]], [[Terry Pratchett]], [[Jiří Kulhánek]], [[Garth Nix]] a mnoho, mnoho ďalších. Dnes súAsi (komerčne) najznámejšie fantasy série akoPán prsteňov, Harry Potter, Odkaz dračích jazcovjazdcov a Súmrak. AniAvšak jednaiba zPán týchto sérii byprsteňov sa však nemohlamôže uvádzať ako žáner definujúcadefinujúci. Fantasy literatúra má mnoho subžánrov a je veľmi pestrépestrá. DaloVäčšina by sa povedať, žefantasy býva zasadenézasadená do čias ranného stredoveku(nie vždy), kde autor vytvára vlastný svet, postavy, rasy, faunu a flóru, zápletku, mágiu... Vlastne je všetko založené len na autorovej fantázii. DobréDobrá fantasy má ale vždy vytvorené svoje pravidlá ktoré dávajú zmysel a neporušujú sa(nenastane ,,nechcená,, absurdita okamihu), čo pomáha držať knihu vo vierohodnej rovine.
 
Autori využívajú rozsiahle opisy prírody. Uplatňujú taktiež [[personifikácia|personifikáciu]]. Postavy sú mnohých rás, ktoré prevzali z mytológie, iných fantasy románov alebo vytvorili vlastné rasy. napr. [[elf]], [[trpaslík]], [[škriatok]], [[drak]], [[urgal]], [[hobit]], [[gnóm]] a mnoho iných. Charaktery postáv sú veľmi prepracované. Zobrazujú priame myšlienkové pochody a pocity hlavných i menej významných postáv, vďaka čomu sa čitateľ veľmi rychlo vžije do hlavnej postavy.
 
== Dejiny ==
Fantasy je umelecký žáner založený na fiktívnom príbehu, v ktorom môžu mať charaktery magické schopnosti, alebo nedosiahnuteľné/prehnané vlastnosti. Fantasy mieša fantastické(neznáme, neskutočné, divné) s reálnosťou. Téma, alebo hlavná myšlienka je často vážna, zahŕňajúca sociálne a politické problémy, alebo môže byť téma univerzálnejšia a zaoberá sa ľudskými hodnotami, emóciami.
Za fantasy v jej začiatkoch by sme mohli považovať aj Legendu o kráľovi Artušovi a podobné diela, no najvýznamnejšie prispel k jej rozmachu J.R.R. Tolkien(Pán prsteňov, Hobbit, Silmarillion...) Dnes sa týmto žánrom zaoberá množstvo autorov ako napríklad [[Patrick Rothfuss]], [[Tim Powers]], [[Terry Pratchett]], [[Jiří Kulhánek]], [[Garth Nix]] a mnoho, mnoho ďalších. Dnes sú (komerčne) najznámejšie fantasy série ako Harry Potter, Odkaz dračích jazcov a Súmrak. Ani jedna z týchto sérii by sa však nemohla uvádzať ako žáner definujúca. Fantasy má mnoho subžánrov a je veľmi pestré. Dalo by sa povedať, že býva zasadené do čias stredoveku(nie vždy), kde autor vytvára vlastný svet, postavy, rasy, faunu a flóru, zápletku, mágiu... Vlastne je všetko založené len na autorovej fantázii. Dobré fantasy má ale vždy vytvorené svoje pravidlá ktoré dávajú zmysel a neporušujú sa(nenastane ,,nechcená,, absurdita okamihu), čo pomáha držať knihu vo vierohodnej rovine.
 
== Autori ==
* [[Ann Marston]]
* [[David Eddings]]
* [[David Gemmell]]
* [[Elisabeth Moon]]
* [[G.R.R Martin]]
* [[J.R.R. Tolkien]]
* [[Juraj Červenák]]
* [[Patrick Rothfuss]]
* [[Raymond E. Feist]]
* [[Richard A. Knaak]]
* [[Roger Zelazny]]
* [[Stephen King]]
* [[Steven Erikson]]
* [[Tad Williams]]
* [[Christopher Paolini]]
Anonymný používateľ

Navigačné menu