Clive Staples Lewis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Clive Staples Lewis
Lewisova socha v Belfaste
Lewisova socha v Belfaste
Osobné informácie
PseudonymJack
Narodenie29. november 1898
 Belfast, Írsko
Úmrtie22. november 1963 (64 rokov)
 Oxford, Anglicko
Zamestnanierománopisca, vedec, hlásateľ
Dielo
Žánrefantasy, sci-fi, detská literatúra, kresťanské diela
Významné práceKroniky Narnie, Lev, šatník a čarodejnica, Čarodejníkov synovec
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Clive Staples Lewis
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsClive Staples Lewis
(multimediálne súbory na commons)

Clive Staples Lewis (* 29. november 1898, Belfast, Írsko – † 22. november 1963, Oxford, Anglicko), známy ako C. S. Lewis a používajúci prezývku "Jack", bol írsky spisovateľ, básnik, akademik, literárny kritik, esejista, laický teológ a významný kresťanský apologéta, i jeden z najúspešnejších autorov fantasy.

Jeho najpopulárnejším fantasy dielom preloženým 48 jazykov je sedemdielna séria fantasy pre deti Kronika Narnie. Jej posledný diel Posledný boj (1956) získal najväčšie britské výročné ocenenie za knihu pre deti a mládež Carnegie Medal. V roku 2005 bola spoločnosťou The Walt Disney Company sfilmovaná druhá kniha z Kroník Narnie, Lev, šatník a čarodejnica. Film sa radí k najúspešnejším fantasy snímkam všetkých čias. V roku 2008 bol sfilmovaný štvrtý diel Kroník – Princ Kaspian. Na konci roka 2010 sa do kín dostal aj piaty diel Kroník (tretí filmový diel) – Dobrodružstvá Lode Ranný Pútnik.

Z jeho kresťanských diel dosiahli veľký úspech a celosvetovú popularitu napr. Rady skúseného diabla, ktoré boli preložené do desiatok jazykov a v súčasnosti sa pracuje na ich prevedení na filmové plátno.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Clive Staples Lewis sa narodil v meste Belfast v Írsku ako syn advokáta Alberta Jamesa Lewisa (1863-1929), ktorého otec prišiel do Írska z Walesu, a Flory Augusty Hamilton Lewis (1862 – 1908), dcéry írskeho anglikánskeho farára. Mal staršieho brata Warrena (1895 – 1973). Bol veľkým priateľom J. R. R. Tolkiena, s ktorým ho spájala láska k literatúre, starým jazykom a členstvo Inklingov, pod ktorého vplyvom konvertoval z ateizmu na kresťanstvo (ako malé dieťa bol pokrstený v anglikánskej cirkvi, neskôr vieru prestal praktizovať, no napokon sa znova stal aktívnym členom anglikánskej cirkvi). Kresťanstvo malo pre Lewisa obrovský význam. Nielenže mnoho jeho fantasy diel je chápané ako určitá alegória kresťanskej viery a jej hlavných motívov, ale písal tiež veľmi úspešné knihy priamo z oblasti kresťanskej literatúry.

C. S. Lewis bol významným odborníkom na grécku a latinskú literatúru, filozofiu a históriu anglického jazyka. V roku 1954 sa stal profesorom stredovekej a renesančnej literatúry na Magdalen College Univerzity v Cambridgei. Bol výnimočným a obľúbeným prednášajúcim. Dlhé roky bol ateistom a svoje obrátenie ku kresťanstvu opísal v diele Zaskočený radosťou takto: „V akademickom roku 1929 som sa na Trinity College vzdal a uznal, že Boh je Boh... [bol som] najskľúčenejší a najzdráhavejší konvertita Anglicka.“[1] Bol jedinečný kresťanský spisovateľ s prenikavou logikou a veľkou fantáziou. Jeho diela stále oslovujú nové generácie čitateľov po celom svete.

Komplexný pohľad na život a dielo C. S. Lewisa vyšiel na Slovensku na knižne v roku 2019, autorom je Alister McGrath.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LEWIS, Clive Staples. Zaskočený radosťou. 1.vydanie. vyd. [s.l.] : Porta libri, 2016. ISBN 978-80-8156-073-6. S. 260.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]