Ťažký krížnik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ťažký krížnik je trieda krížnikov. Tento pojem vznikol umelo medzi svetovými vojnami ako súčasť Washingtonskej Námornej Dohody z roku 1921.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ťažký krížnik sa zadefinoval ako:

  • Jeho výtlak nepresahuje 10 000 ton.
  • Kaliber jeho diel presahuje 155 mm

Najčastejší kaliber hlavnej výzbroje ťažkých krížnikov býval 203 mm, zvyčajne po 6 – 8 kusov a výtlak býval na hranici 10 000 ton. Zaújmavosťou bolo, že ľahké krížniky tej doby mali rovnaký výtlak, líšili sa len hlavnou výzbrojou, ktorá bola kalibrom pod 155 mm, bola však nepomerne početnejšia (12 až 16 kusov).

Operačné nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Všeobecne možno povedať, že ťažké krížniky sa neosvedčili. Vzhľadom na obmedzenie hmotnosti a pomalé delá, ktoré neboli natoľko silnejšie ako pri ľahkých krížnikoch aby vyvážili pomalšiu streľbu, utrpeli tieto najmä v druhej svetovej vojne ťažké straty, takže boli postupne nahradené lepšími ľahkými krížnikmi. Už pred druhou svetovou vojnou bolo jasné, že pri daných obmedzeniach výtlaku nie je možné vytvoriť dobrý ťažký krížnik a počas vojny navrhované ťažké krížniky (napr. USN trieda ťažkých krížnikov Baltimore) dosahovali napokon výtlak až 20 000 ton.