Železničná trať Tel Aviv – Jeruzalem
Železničná trať Tel Aviv – Jeruzalem, predtým železničná trať Jaffa – Jeruzalem, alebo len železničná trať do Jeruzalema (hebr. מסילת הרכבת לירושלים, mesilát ha- rakevet le-Jerušalajim, železničná trať do Jeruzalema) je najstaršia železničná trať v Izraeli, ktorá predtým začínala v meste Jaffa a viedla do Jeruzalema. Neskôr bol úsek v Jaffe zrušený a trať je teraz vedená zo susedného Tel Avivu.
Dejiny
[upraviť | upraviť zdroj]Myšlienku na výstavbu železničnej trate vo vtedajšej osmanskej Palestíne navrhol už v roku 1839 židovský filantrop Moses Montefiore. K realizácii ale došlo až koncom 19. storočia a to osmanskými úradmi. V roku 1890 začalo kladenie koľají a v roku 1892 dorazil do Jeruzalema prvý vlak. Išlo o prvé železničné spojenie Stredozemného mora a vnútrozemia Palestíny. Trať začínala v Jaffe a viedla pobrežnou nížinou a potom stúpala do Judských hôr s využitím údolia miestnych tokov Sorek a Nachal Refa'im. Merala 82 kilometrov a spočiatku trvalo prejdenie celej trasy 3 hodiny a 50 minút. Po prvej arabsko-izraelskej vojne v roku 1948 bol východiskový bod trate prenesený do Tel Avivu. V 90. rokoch 20. storočia bola trať zaústená do nového vlakového koridoru pozdĺž takzvanej Ajalonskej diaľnice (diaľnice číslo 20) v Tel Avive a napojená na ďalšie železničné trate. Kvôli dlhej trase a obmedzenému rozvoju bola trať postupne počas 2. polovice 20. storočia vytláčaná z trhu rýchlejšie autobusovou prepravou a mala skôr obmedzené a turistické využitie. V rokoch 1998-2005 bola úplne uzavretá z dôvodov celkovej rekonštrukcie, po ktorej skončení bola ale opäť otvorená. V roku 2007 zároveň začala prevádzka na novej železničnej trati Tel Aviv – Modi'in, ktorá má v budúcnosti dospieť až do Jeruzalema a vytvoriť tak druhé vlakové spojenie oboch miest, pričom nová trať, vedená severnou cestou, je budovaná ako vysokorýchlostná.[1]
Zoznam staníc
[upraviť | upraviť zdroj]V súčasnosti sú na železničnej trati Tel Aviv – Jeruzalem nasledujúce stanice:
- železničná stanica Tel Aviv Savidor merkaz
- železničná stanica Tel Aviv ha-Šalom
- železničná stanica Tel Aviv ha-Hagana
odbočuje železničná trať Tel Aviv – Rišon le-Cijon Moše Dajan
- železničná stanica Kfar Chabad
- železničná stanica Lod Ganej Aviv
- železničná stanica Lod
- železničná stanica Ramla
- železničná stanica Bejt Šemeš
- železničná stanica Gan ha-chajot ha-tanachi
- železničná stanica Jerušalajim Malcha
Poznámka: uvedený zoznam zachytáva len fyzickú postupnosť staníc na trase medzi Tel Avivom a Jeruzalemom bez ohľadu na faktické rolovania jednotlivých spojov
Zrušené stanice
[upraviť | upraviť zdroj]- železničná stanica Jafo (pôvodná východisková stanica, zrušená roku 1948)
- železničná stanica Tel Aviv darom (zrušená roku 1970, premiestnená a zrušená roku 1993)
- železničná stanica Ajn Sadžid (pri zaniknutej arabskej dedine Sadžid, zrušená roku 1948)
- železničná stanica Vádí al-Surar nazývaná tiež železničná stanica Nachal Sorek (pri zaniknutej arabskej dedine Kazaza)
- železničná stanica Dajr aš-Šajch nazývaná tiež železničná stanica Bar Giora (pri zaniknutej arabskej dedine Dajr aš-Šajch)
- železničná stanica Battir (pri arabskej dedine Battir, zrušená roku 1948)
- železničná stanica Jerušalajim (pôvodná konečná stanica, neobnovená po roku 1998)
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Historical milestones [online]. Izraelské dráhy, [cit. 2011-07-04]. Dostupné online. (anglicky)
- Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Železniční trať Tel Aviv – Jeruzalém na českej Wikipédii.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Železničná trať Tel Aviv – Jeruzalem