Životný svet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Životný svet je svet, do ktorého sa človek rodí, a v ktorom už je, keď si začína osvojovať vedecké poznatky a ďalšie prvky tradície, alebo keď začína tvoriť alebo ďalej rozvíjať vedy, filozofiu a podobne. Životný svet je základ vedeckého poznania.

Edmund Husserl[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Edmunda Husserla je životný svet svetová súvislosť, ktorá predchádza všetkej objektívne-logickej vede, intersubjektívne je zakúšaná v pôvodnej evidencii a overuje sa v praxi.

Životný svet má prednosť pred vedami a ich pojmom sveta preto, lebo i keď je životnosvetská pravda voči objektívnej platnosti, ktorú si nárokujú pre svoju pravdivosť vedy, iba subjektívno-relativna a situačne viazaná, vedecké teórie koniec koncov stoja na priamom bezprostrednom pozorovaní. Ba veda neexistuje dokonca ani v každom životnom svete: veda ako špecifické konanie patrí k európskemu životnému svetu a ako teoretická prax je tam sama životnosvetským javom. Vzhľadom na subjektívno-relatívny charakter životného sveta existuje množstvo rozličných životných svetov, čo navodzuje úlohu (pred duchovnými vedami) odhalenia cudzích životných svetov. Filozofický problém životného sveta je univerzálny filozofický problém, pretože v životnom svete korenia všetky ostatné danosti. Domýšľanie filozofického problému životného sveta vedie napokon k transcendentálno-fenomenologickej redukcii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.