Preskočiť na obsah

Ȝ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Majuskula a minuskula písmena ȝ

Ȝ (minuskula ȝ, nazývaný yogh) je znak latinskej abecedy používaný v strednej angličtine pre reprezentáciu niektorých velárnych hlások ([g], [ɣ], [j], [ʤ]).

Tvar otvoreného g sa objavuje v polounciále, odkiaľ sa dostal do ostrovných (inzulárnych) písiem (íroškotského a anglosaského) používaných v Írsku a Spojenom kráľovstve a tu sa používanie otvoreného g udržalo až do 14. storočia. Vo vývoji otvoreného g sa rozlišujú (ale nie zcela dôsledne) dve na seba nadviazujúce varianty písmena, tzv. inzulárne G (ᵹ), ktoré sa malo používať v dobe anglosaštiny a yogh.

Yogh sa prestal používať po dobytí Anglicka Normanmi, ktorí z kontinentálnej Európy importovali uzavretý variant g, ktorý bol používaný v karolíne. Potom už staré písmeno yogh dožívalo do 14. storočia ako grafický variant vedľa karolínskeho G (pisári napr. používali karolínske G na začiatku slova, ale v mediálnych a finálnych pozíciach používali yogh). Zároveň platí, že yogh nebol prepisovaný jednoducho iným tvarom písmena g, ale viac znakmi či skupinami znakov, najčastejšie skupinou gh (niȝt > night) a tiež y, j (pôvodný pravopis Yogh bol Ȝoȝ).

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ȝ na českej Wikipédii.